RockShock

Internetový rockový magazin

Na Blues Alive zahraje třicet kapel včetně G. Love & Special Sauce nebo Roberta Finleyho. Unikátní projekt oslaví osmdesátiny Jaggera a Richardse

Text: Arts Marketing

Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu již posedmadvacáté, nabídne na dvou pódiích v šumperském Domě kultury celkem přes třicet účinkujících. „Uvedeme velké americké bluesové hvězdy, ať už jejich vůbec první tuzemský koncert, nebo naopak návraty s jinou sestavou či programem,“ říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Jako hlavní hvězdy vystoupí po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip-hopu G. LOVE & SPECIAL SAUCE, americký bluesový zpěvák ROBERT FINLEY, který nedávno vydal skvěle přijaté nové album Black Bayou produkované frontmanem The Black Keys Danem Auerbachem (který Finleyho také v jeho šedesáti letech objevil), americký kytarista a trojnásobný držitel posledních Blues Music Awards TOMMY CASTRO a THE PAINKILLERS, kytarista, banjista a mandolinista ALVIN YOUNGBLOOD HART, bluesrockový kytarista BERNARD ALLISON nebo poprvé na Blues Alive v čele samostatného projektu saxofonista a zpěvák JIMMY CARPENTER. Návštěvníci uvidí také turné hudebníků Chicago Blues Festivalu nebo jeden z prvních evropských koncertů MEMPHISSIPPI SOUNDS Camerona Kimbrougha a harmonikáře DAMIONA ‘YELLA P‘ PEARSONA.

Jak se již stalo tradicí, také letošní ročník hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku nabídne unikátní jednorázový projekt. Tentokrát koncertně oslaví osmdesáté narozeniny dvou velikánů světového rocku a blues Micka Jaggera a Keithe Richardse, frontmanů kapely The Rolling Stones, která nedávno vydala nové, velmi oceňované album. Poctu připravuje kytarista, zpěvák a producent HONZA PONOCNÝ, který k ní přizval přední hudebníky české scény – Davida Babku (pedal steel kytara, kytara), Jakuba Zomera (klavír, Hammond organ), Jakuba Vejnara (baskytara) a Martina Kopřivu (bicí). Jak zdůrazňuje dramaturg festivalu Ondřej Bezr: „Nepůjde o revival The Rolling Stones, ale především o představení jejich autorského mistrovství na skladbách ze sólových alb obou frontmanů. Speciálním hostem koncertu pak bude izraelsko-americká zpěvačka MIKEY ARIEL.“

„Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover – tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,“ dodává dramaturg Ondřej Bezr. Jde například o GRAVEL ROAD, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a grunge. Francouzští DELGERS unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy. K dalším francouzským hostům patří SHAGGY DOGS s divokou hudbou, které sama kapela říká ‘blues’n‘roll fiesta.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je brilantní britsko-norský kytarista KRISSY MATTHEWS, nesmírně talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka KARA GRAINGER, šestičlenná formace ze západu Čech STEVENʼS, která ve své tvorbě mísí prvky blues, rocku a funku, nebo další kapely vzešlé z vyhledávací soutěže Blues AperitivDAZED AND CONFUSED a BLACK PIN. Zahraje také první belgická kapela v historii Blues Alive BOOGIE BEASTS. Vystoupí také sedmičlenná polská formace DARK LEAVES, držitelé Ceny publika z letošního Blues Aperitivu, pražské power trio COLD LICKS s frontmanem Jonášem Ledeckým, písničkář JAKUB NOHA s kytaristou PETREM BUBLÁKEM, kytarista a občasný zpěvák JAN MARTINEK, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto READYMADE BACKSLIDERS a THE BLADDERSTONES, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence. Po dlouhých letech také na Blues Alive zahraje MICHAL PROKOP se svým triem s houslistou Janem Hrubým a kytaristou Pavlem Marcelem.

V krásném prostředí Klášterního kostela zahraje britský písničkář JAMES HARRIES, kytarista Honza Ponocný s projektem CIRKUS PONORKA a jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek JANA ŠTROMSKÁ.

Program Blues Alive také obohatí doprovodné akce – jam sessiony, výstava fotografií bluesových hudebníků finského fotografa Perttiho Nurmiho, držitele ceny Keeping The Blues Alive v kategorii foto, ve Vlastivědném muzeu, masterclassy s kytaristou Krissym Matthewsem a představiteli North Hill Country Blues v Kultibaru Domu kultury, poslechové pořady publicistů Jiřího Moravčíka a Ondřej Konráda v Knihovně T. G. Masaryka nebo projekce biografického filmu Elvis v kině Oko.

Poslední třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2023 v ceně 2500 Kč a vstupenky na jednotlivé doprovodné programy jsou k dostání na stránkách www.bluesalive.cz/vstupenky. Vstupenky na jednotlivé festivalové dny v ceně 1600 Kč jsou ve velmi omezené míře v prodeji v pokladně Domu kultury Šumperk. Ubytování na poslední chvíli je možné sehnat v dojezdové vzdálenosti v okolí Šumperka.

Více informací a kompletní program najdou zájemci na www.bluesalive.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1211

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *