RockShock

Internetový rockový magazin

Šéf skinhead Roy Ellis pokřtí svůj drsný životopis od Honzy Vedrala v Praze

Text: BrainZone Promotion

Legendární jamajský zpěvák ROY ELLIS vystoupí 9. 11. v pražské Malostranské besedě. Na speciálním koncertu se bude křtít kniha The Boss Skinhead, kterou o něm v angličtině napsal a vydal novinář Honza Vedral. A možná to bude křest dvojitý. Na vydání české verze knihy totiž aktuálně přispívají fanoušci v crowdfundingové kampani na www.hithit.cz/symarip.

Jak se jamajská hudba dostala do Velké Británie a z ní do celého světa? Je pravda, že základy subkultury skinheads tvořili černošští imigranti? Nová, v mnoha směrech netradiční kniha novináře Honzy Vedrala z první ruky přibližuje dosud málo probádané období hudební historie.

Roy Ellis: The Boss Skinhead je oficiální biografie legendárního jamajského zpěváka a tvůrce žánru skinhead reggae, který se proslavil v šedesátých letech v kapele Symarip. Roy Ellis se narodil v Kingstonu, ale už v útlém mládí musel z Jamajky zmizet, aby neskončil ve vězení pro mladistvé delikventy. V Londýně se učil na trombon od Rica Rodrigueze a se svou první kapelou hrál v doprovodném ansámblu pro všechny jamajské hvězdy své doby, jakými byli Owen Gray, Prince Buster, Laurel Aitken, Toots Hibbert nebo Millie Small.

Až se svou kapelou Symarip a písní Skinhead Moonstomp ale dokázal Roy Ellis prolomit bariéru, která byla nejen mezi černými a bílými muzikanty, ale také mezi černým a bílým publikem.

„Zažil jsem spoustu násilí a zlých věcí. Jak na Jamajce, tak v Anglii. Hodně lidí, kteří tě vůbec neznají, tě hned odsoudí. Myslí si, že jsi nýmand, jenom kvůli barvě tvojí kůže. Změnilo se to až na pódiu. Na pódiu, tam se doopravdy cítíš, jako bys byl někdo. Nikdo ti nenadává. Nikdo se ti neposmívá. A právě proto pro mě pódium znamená radost a hrdost,“ vzpomíná Roy Ellis v knize na první noc, kdy vzal do ruky mikrofon.

A to mu vydrželo až dodnes. Honza Vedral se s Ellisem, který dnes žije ve Švýcarsku, potkal nejprve jako hudebník, saxofonista skupiny The Chancers a později All Mad Here, se kterými mu dělali doprovodnou kapelu na několika evropských turné. „Jeli jsme z vyprodaného koncertu, seděli vzadu v dodávce a Roy mi vyprávěl jednu z mnoha historek o svém životě i hudební kariéře. V tu chvíli mi došlo, že by se mělo víc lidí dozvědět o tom, jak jeho hudba vznikla. I o tom, jakým způsobem tehdy museli žít muzikanti, jejichž písně se dodnes hrají po celém světě,“ popisuje Vedral genezi své první anglicky psané knihy, která nakonec vznikala tři roky. „Je to kniha o Royovi. Jeho životě. Ale taky o společnosti. O vykořisťování. O rasismu. A ze všeho nejvíc o hudbě, která ovlivnila tolik lidí různých generací. Roy Ellis byl totiž klíčovou figurou významné kulturní změny, která inspirovala 2 tone i současnou punkovou scénu. Jeho vliv ovšem tyhle subkultury přesahuje,“ říká o knize její autor.

Vzhledem k tomu, že Roy Ellis má publikum roztroušené po celém světě – jeho fanoušci jsou tedy všude a nikde – se Honza Vedral nakonec rozhodl knihu vydat svépomocí. „Žijeme v korporátní době, kdy na všechno existují složité sítě, budgety, struktury, excelové tabulky a algoritmy a vůbec je pohodlnější se spoléhat na ostatní. Royův příběh mě ale inspiroval, abych to naopak zkusil tou nejstarší cestou: udělej si sám,“ vysvětluje Vedral. Knihu proto začal letos v únoru prodávat ve vlastním e-shopu, který spustil s pomocí společnosti OPTIO CZ, vydavatele jeho domovského časopisu Headliner, na adrese www.obchod.optio.cz/mrsymarip.

Kniha vzbudila ohlas na mezinárodní ska a reggae scéně. Nejstarší britský časopis o ska Do The Dog ji označil za ‘esenciální čtení‘ pro každého, kdo se zajímá o jamajskou a britské subkultury. „Českou verzi knihy jsem plánoval od začátku, ale nebyl jsem si jistý, že tak úzce zaměřený příběh u nás najde dost široké publikum. Nakonec jsem se to rozhodnul zjistit a založit crowdfundingovou sbírku na adrese www.hithit.cz/symarip. Pokud vyberu dostatek peněz, budeme v listopadu křtít i knihu nazvanou Roy Ellis: Šéf skinhead,“ říká Honza Vedral.

Koncert Roye Ellise spojený se křtem se koná 9. 11. v Malostranské besedě. V doprovodné kapele se objeví muzikanti spojení s kapelami The Chancers a All Mad Here. Vstupenky jsou za zvýhodněnou cenu k mání v hithitové kampani nebo v klasickém předprodeji za 500 korun. Kapacita sálu je omezena. „Nejen pro fanoušky reggae a ska chystáme výjimečný večer,“ zve do Besedy Honza Vedral. A Roy Ellis přidává svůj vzkaz: „Takže si vyleštěte boty, vyčistěte zuby a začněte si tuhle knížku objednávat. Jah vám všem žehnej. Mír!“

Vstupenky – www.ticketstream.cz/akce/roy-ellis

FB událost – www.facebook.com/events/981733076404827


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 1072

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *