RockShock

Internetový rockový magazin

Michal Horák laškuje s lamou. Klip Není to divný předznamenává album Ideální čas se nezbláznit

Text: Supraphon

Venku to tak sice ještě úplně nevypadá, ale podzim už klepe na dveře. Dny se pomalu krátí, fouká ze strnišť a letní rozjařenost střídá pevnější režim. Na trudnomyslnost ale zapomeňte, stále populárnější písničkář MICHAL HORÁK má zaručený recept, jak se z toho všeho nepomátnout, a ani nepotřebujete předpis. Stačí si počkat do 29. září, kdy – příznačně na Michala – vyjde jeho nové album Ideální čas se nezbláznit, na které od 3. října naváže Ideální čas na turné. Aby to čekání bylo trochu veselejší a líp utíkalo, coby malý předkrm se už teď servíruje singl Není to divný, v jehož doprovodném klipu si s Horákem zahrál mj. i vzácný host ze zvířecí říše.

„Je fakt, že lama v klipu není úplně standard, ale když nám režisér Vláďa Špička oznámil, že fráze z písničky ‚dole na baru se dějí věci, které povýšily laťku bizáru‘ se dá nejlíp vyjádřit ideálně velkým zvířetem, měli jsme jasno. Lama byla naopak podle paní chovatelky prý velmi spokojená, protože to najevo dávala tím, že se nám tam během natáčení uvolnila poněkud víc, než jsme plánovali. Naštěstí bez trvalých následků na podlaze,“ komentuje držitel titulu ‘Objev roku‘ v anketě popularity Český slavík 21 herecké angažmá ‘velblouda Jižní Ameriky‘ v klipové novince Není to divný, kde v možná trochu překvapivé roli uvidíte také třeba šampiona Oktagonu ve střední váze Patrika Kincla.

Není to divný je po jarní gangsterce Síť záchranná (feat. Trocha klidu) a hravém lyric videu V harmonii, poukazujícím na Michalovu zálibu v hudební teorii, v pořadí třetí ochutnávkou z alba, na kterém se – jak i dosud zveřejněné skladby naznačují – mladý písničkář hudebně i tematicky posouvá na další úroveň i k ještě větší pestrosti.

„Psaní tohohle alba bylo pro mě úplnou novinkou, protože jsem zkrátka rok skládal písničky do šuplíku a z těch třiceti jsem nakonec vybral čtrnáct finalistů. Do toho celého mě uvrtal Jenda Vávra, kamarád a producent, který mě byl schopen nasměrovat v tvorbě i mimo moje standardní uvažování, a právě to mi přijde na té desce to nejcennější. Osvědčený producent, zvukmistr a talentovaný muzikant se smyslem pro absolutní detail Filip Vlček tomu už jen nasadil korunu. Navíc při natáčení byla vždycky ohromná sranda, a ačkoliv to trvalo dlouho a ne vždycky to bylo jednoduchý, bylo to prostě parádní. A myslím, že je to z těch nahrávek i cítit,“ přibližuje Horák práci na svém v pořadí třetím albu, jež navazuje na předchozí studiové počiny Michalovo cédéčko (2019) a Michalbum (2021). Kromě výše zmíněných na něj svým hudebním mistrovstvím přispěli také Jan Steinsdörfer (klávesové nástroje), Adam Černík (housle), Miloš Klápště (kontrabas) a Jan Nikendey (bicí).

Patrná hudební vyzrálost jde ruku v ruce i s tématy nových, pečlivě vybraných autorských skladeb. Horák se v nich hrdě hlásí k tradici českého písničkářství, přičemž kromě řemeslného mistrovství neopomíjí ani svůj tolik typický cit pro nadhled, sympatickou civilnost a autentický humor.

„Čím jsme starší a přibývá nám povinností, tím nám logicky ubývá volného času na to, co nás prostě jen baví a u čeho se uvolníme. No a časem to může nabrat na obrátkách a dospět do bodu, kdy už člověk nemůže dál. Bohužel mám ve svém velmi blízkém okolí pár lidí, kteří to s prací jednoduše přehnali, možná právě proto, že jsou skvělí a chtějí všem pomoct. A v této myšlence se nese i celé album Ideální čas se nezbláznit, u kterého by si posluchač měl prostě jen odpočinout a zapřemýšlet. Syndromu vyhoření se věnuje titulní píseň s Kubou Rybou – ten k tomu totiž má taky co říct a byla radost s ním písničku dávat dohromady,“ dodává k tomu mladý písničkář, jehož hvězda stále stoupá.

K faktu, že jeho hudba rezonuje na YouTube (více než 34 milionů zhlédnutí), Spotify (přes 128 000 posluchačů měsíčně) a samozřejmě také naživo, když odehraje ke stovce koncertů ročně, pak aspirující doktorand Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci říká: „Ty svoje písničky sypu do lidí už 12 let a začíná se to projevovat. Věci jako Hej, teto, V 7:25, Rande atd. se už objevují ve zpěvnících u táboráků, což mi přijde zkrátka úžasný a vážím si toho. Jsem zvědavej, jestli tohle nejvyšší ocenění získá i nějaká písnička z novinky, to se ale uvidí až za pár let. Je ale co dobývat a kam se posouvat, to bude vždycky. Těším se na to a doufám, že to se mnou lidi ještě nějakou dobu nevzdají…“

Pokud patříte mezi ty, kteří to s Michalem rozhodně vzdát nehodlají, ba právě naopak, doporučujeme vzít v potaz nejen ‘ideální čas na album‘, ale také Ideální čas na turné. Kompletní výpis všech plánovaných koncertů, odkazy na prodej vstupenek a další detaily najdete na www.michalhorak.eu. Pro další novinky a aktuality sledujte Michalův Facebook a Instagram.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 975

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *