RockShock

Internetový rockový magazin

Zabili, zabili s akordeonem a plíživou gradací. Iva Marešová a RAZAM vydávají písničky z Divadla na Vinohradech

Text: BrainZone Promotion

Přední česká zpěvačka IVA MAREŠOVÁ, která prošla kapelami Deset očí, Precedens a má za sebou spolupráce s Čechomorem, Michalem Pavlíčkem nebo Radimem Hladíkem, před časem založila mezinárodní kapelu RAZAM. Na kontě mají úspěšná alba včetně skvěle přijaté desky Slovanské Vánoce. Kromě tohoto uskupení působí také na prknech Divadla na Vinohradech. A právě z jejich spolupráce s tímto souborem vznikla aktuální nahrávka RAZAM a Iva Marešová z Divadla na Vinohradech. Obsahuje skladby z aktuálně hraných představení Balada pro banditu a Dům Bernardy Alby.

Tři písničky z EP pocházejí z divácky nesmírně navštěvovaného a oblíbeného představení Balada pro banditu. Posluchači na něm najdou jak největší hit legendární hry Miloše Štědroně a Milana Uhdeho Zabili, zabili, ale také dosud nevydanou skladbu Chodí horou 300 ovec a Dolů, ovce, dolů, se kterou už RAZAM stačili zabodovat v žebříčku New Music Friday na Spotify.

Baladu pro banditu bereme jako kvalitní kultovní dílo. Snažili jsme se k původním skladbám přistoupit s úctou a pokorou. Nechtěli jsme dělat v hudbě nebo aranžích nějaké extra moderní zásahy. Spíše jsme se snažili zachovat a umocnit v písních slovanského ducha, kterého ta látka bezesporu má. A i díky němu je podle nás hra tak populární,“ popisuje Marešová, která v představení režírovaném Jurajem Deákem ztvárňuje roli Morany.

Z další hry Dům Bernardy Alby španělského dramatika Federica Garcíi Lorcy, rovněž v režii Juraje Deáka, s hlubokým vhledem do ženské duše jsou na albu tři skladby, za kterými stojí Marešová s bubeníkem Radkem Doležalem. Ke spolupráci přizvali ještě kytaristu RAZAM Michaela Vašíčka a také kytaristu a zpěváka Shahaba Tolouie, který studoval flamenco ve Španělsku a sám pochází z Persie. Jeho výrazně španělské vášnivé tóny vytvářejí působivý kontrast k upjaté postavě Bernardy, jež po smrti manžela svazuje své dcery přísnou, až pochybnou asketickou morálkou.

Hudbu v tomto složení hrají RAZAM naživo v rámci představení, ve kterém všechny herečky podávají skvělé herecké výkony, ať už jde o Terezu Bebarovou, Reginu Rázlovou, Naďu Konvalinkovou, Zuzanu Vejvodovou, nebo Andreu Elsnerovou. „Jsme rádi, že se nám atmosféru podařilo přenést z divadla i na nahrávku,“ uzavírá Marešová, která zve na představení i v aktuální sezoně.

Související odkazy:
www.ivamaresova.cz
www.facebook.com/razamaivamaresova
www.youtube.com/user/kapela999


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 537

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *