RockShock

Internetový rockový magazin

Judas Priest se v březnu příštího roku vrátí do České republiky

Text: Echopromotion

JUDAS PRIEST se vracejí do České republiky se svou Metal Masters Tour 2024, a potěší tak své fanoušky po nedávno zrušeném koncertě Ozzyho Osbournea, na kterém měli vystupovat jako hosté. Na jejich zastávce v pražské O2 areně 29. března je doplní další skvělé kapely SAXON a URIAH HEEP.

V roce 2022 byla tato nejvytíženější kapela uvedena do Rock&rollové síně slávy – na začátku téhož roku vyrazila na přeložené světové turné na podporu 50. výročí kapely, které zahrnovalo koncerty v USA, Evropě, Mexiku a Jižní Americe. V roce 2023 kapela pokračuje v práci na novém studiovém albu, které by mělo vyjít začátkem příštího roku. V roce 2024 se ikony vydají na své další světové turné, které začne ve Velké Británii, poté bude pokračovat v Evropě a následně v USA a dalších zemích. Dá se říci, že Judas Priest si i nadále drží pozici jedné z největších a nejlepších britských kapel, které vznikly za posledních více než 50 let.

Je jen málo heavymetalových kapel, kterým se během téměř padesátileté kariéry podařilo dosáhnout takových výšin jako Judas Priest. Jejich prezentace a vliv jsou stále na vrcholu, což dokazuje album Firepower z roku 2018, které se stalo nejlépe prodávaným albem jejich kariéry, vítězství na Grammy 2010 v kategorii ‘Nejlepší metalový výkon‘, ocenění VH1 Rock Honors 2006 či nominace do Rock And Roll Hall Of Fame 2017.

Judas Priest vznikli v roce 1969 v anglickém Birminghamu (v oblasti, kde se podle mnohých zrodil heavy metal). Rob Halford, Glenn Tipton, K. K. Downing a Ian Hill tvořili jádro hudebníků (spolu s několika různými bubeníky v průběhu let), kteří změnili tvář heavy metalu. Po albech Rocka Rolla z roku 1974 a Sad Wings Of Destiny z roku 1976 se tato sestava dostala na vrchol. Výsledkem byla další čtveřice alb, která Judas Priest oddělila od zbytku hardrockové smečky – Sin After Sin z roku 1977, Stained Class a Hell Bent For Leather z roku 1978 a Unleashed In The East z roku 1979, na kterém se zrodily takové metalové hymny jako Sinner, Diamonds And Rust, Hell Bent For Leather a The Green Manalishi (With The Two-Pronged Crown). Judas Priest byli také jednou z prvních metalových kapel, které začaly nosit výhradně kůži a cvočky – tento styl se začal objevovat v této éře a nakonec si ho oblíbili metalisti po celém světě.

Dalo by se říci, že kapele Judas Priest 80. léta prostě patřila, protože co se týče čistého metalu, neměla konkurenci a vydala taková klasická alba jako British Steel z roku 1980, Point Of Entry z roku 1981, Screaming For Vengeance z roku 1982 a Defenders Of The Faith z roku 1984. Z těchto titulů opět vzešel nespočet nestárnoucích metalových hymen včetně Breaking The Law, Living After Midnight, Heading Out To The Highway a Youʼve Got Another Thing Coming. Osmdesátá léta byla také dekádou, kdy se Judas Priest stali headlinerem světových arén a nabídli strhující sety na největších světových festivalech, včetně vůbec prvního festivalu Monsters Of Rock v Donington Parku (1980) ve Velké Británii, festivalu US (1983) ve Spojených státech a Live Aid (1985) ve Spojených státech.

Ve zbývající části 80. let se Judas Priest věnovali melodičtějšímu hard rocku na albech Turbo z roku 1986 a Ram It Down z roku 1988 (kromě druhého koncertního setu Priest…Live! z roku 1987) a poté vydali pravděpodobně nejtěžší album celé své kariéry, Painkiller z roku 1990 (na kterém se objevil Scott Travis za bicími). V roce 2004 byli Judas Priest speciálními hosty na Ozzfestu, kde vystoupili po boku Black Sabbath, a o rok později vydali album Angel Of Retribution. V roce 2008 vyšlo dvoudiskové koncepční album Nostradamus, které se umístilo na 11. místě v žebříčku Billboard 200, a o rok později bylo vydáno album A Touch Of Evil: Live (díky němuž skupina získala již zmíněnou cenu Grammy za vražednou interpretaci klasiky Dissident Aggressor).

V roce 2011 Downing oznámil, že ze skupiny odchází. Judas Priest se rozhodli pokračovat a na kytaru angažovali nováčka Richieho Faulknera, který toužil s nimi dál nést vlajku metalu. Zdálo se, že tento krok kapelu oživil, o čemž svědčí vystoupení v televizním pořadu American Idol, kde se zároveň odehrálo Faulknerovo debutové vystoupení s kapelou, stejně jako vydání nové kompilace The Chosen Few (2011), která obsahovala klasiky Judas Priest vybrané těmi největšími metalovými a hardrockovými hudebníky, a koncertní DVD Epitaph v roce 2013. Další studiový počin Judas Priest Redeemer Of Souls přišel v roce 2014, vyšplhal se v americké hitparádě na šesté místo a byl podpořen dalším silným turné. V roce 2017 obdrželi Judas Priest nominaci do Rock And Roll Hall Of Fame a následující rok vydali své poslední studiové album Firepower. Čtrnáctiskladbové album, které koprodukovali Tom Allom a Andy Sneap, se stalo jedním z nejúspěšnějších v celé kariéře kapely – umístilo se v top 5 v 17 zemích (včetně vůbec nejvyššího umístění v americké hitparádě na 5. místě) a se skladbou Lightning Strike zaznamenalo nejvyšší umístění v komerčních rockových rádiích za poslední desetiletí. Po ukončení velmi úspěšného zimního/jarního turné po Severní Americe v roce 2018 pak Judas Priest pokračovali v létě a na podzim v rockovém turné po Severní Americe s opravdovou heavymetalovou legendou Deep Purple. A Judas Priest pokračovali ve své mocné jízdě, přičemž jejich turné Firepower zahrnovalo koncerty po celém světě po zbytek roku 2018 a dlouho do roku 2019, než si s nástupem covidu v roce 2020 museli dát od cestování pauzu.

Cena vstupenek od 1390 Kč. Vstupenky v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal.

Související odkazy:
www.judaspriest.com
www.saxon747.com
www.uriah-heep.com
www.livenation.cz


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 721

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *