RockShock

Internetový rockový magazin

Billy F. Gibbons, zpěvák a kytarista ZZ Top, přiveze v červnu poprvé do České republiky svoji sólovou kapelu

Text: Arts Marketing

Americký zpěvák a kytarista ZZ Top BILLY F. GIBBONS ukáže 26. června 2023 v pražském O2 universu nejen svůj typický dlouhý vous, ale především to, proč je řazen k nejlepším bluesrockovým kytaristům historie. Vůbec poprvé v České republice zde tento držitel ceny Blues Music Awards vystoupí se sólovou kapelou THE BFGS, kterou vedle něj tvoří bubeník Matt Sorum (The Cult, Guns N’ Roses, Velvet Revolver) a levoruký kytarista Austin Hanks, který s Gibbonsem již dříve spolupracoval a v triu se stará o rytmus. Diváci se tak mohou těšit na prvotřídní blues i jižanský rock.

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století. V posledních letech se ale vedle toho úspěšně věnuje i své sólové kariéře, kdy s triem The BFGs nahrál tři alba – v roce 2015 Perfectamundo ovlivněné afro-kubánskou hudbou, o tři roky později bluesové The Big Bad Blues a v roce 2021 ceněné Hardware. Letošní turné začne 10. června ve Švédsku a vedle České republiky zavede Billyho Gibbonse do Finska, Norska, Dánska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Belgie a Nizozemí.

Sám Gibbons říká: „Poslední turné ZZ Top bylo skvělé a rozhodli jsme se energii z něj přenést i na naše hudební alter ego. A tak vzniklo toto turné. Těšíme se, že zážitek z koncertů The BFGs přineseme všem našim přátelům v Evropě a Velké Británii. Brzy na shledanou.“

Billy F. Gibbons se narodil v texaském Houstonu v roce 1950. Díky poslechu místního rádia se u něj rozvinula vášeň pro blues a rock. První elektrickou kytaru dostal jako vánoční dárek v roce 1963. Když mu bylo čtrnáct, založil první kapelu The Saints. V roce 1969 pak dal dohromady s baskytaristou Dustym Hillem a bubeníkem Frankem Beardem formaci ZZ Top. Gibbons po celý život sbírá staré kytary a vlastní velmi vzácné a oceňované kusy včetně té, která se stala jeho synonymem – Sunburst Les Paul Standard (které přezdívá Pearly Gates). Vedle hudby Gibbons vlastní několik automobilových patentů, je aktivním malířem a sbírá také vzácné africké umění a artefakty.

Vstupenky jsou k dostání v sítích Ticketmaster a Ticketportal od 26. ledna, 10.00 hod. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music. Více informací na www.livermusic.cz.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=miPo8hyR8g4
www.youtube.com/watch?v=kE_VupU_8NQ

Koncerty připravované agenturou Liver Music:
THE RESIDENTS (USA) – 16. 2. 2023 – Praha, Divadlo Archa

WALTER TROUT (USA) – 30. 5. 2023 – Praha, Palác Akropolis

BUDDY GUY (USA) – 16. 7. 2023 – Praha, Kongresové centrum

LARKIN POE (USA) – 31. 10. 2023 – Praha, Forum Karlín

BETH HART (USA) – 10. 11. 2023 – Praha, O2 universum


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 613

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *