RockShock

Internetový rockový magazin

Chinaski natočili nejkapelovější album. Jeho název je v norštině

obal alba

Text: BrainZone Promotion

Frihet, což v norštině znamená ‘svoboda‘. Tak se jmenuje dvanácté řadové album populárních CHINASKI. Hudebníci kolem zpěváka Michala Malátného ho natočili na břehu Norského moře ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Produkce se ujal Brit Greg Haver, který stojí za předešlými úspěšnými alby Rockfield a Není nám do pláče.

Podle samotných hudebníků jde o první čistě kapelní nahrávku. Každý ze členů na ní má minimálně dvě skladby. Jako host se na desce objevuje i Jiří Suchý, za mixem nahrávky stojí spolupracovník Green Day nebo U2 Chris Lord-Alge. Vydání avizuje rádiový singl Měl bych si boty zout.

Multilink na poslech alba – www.bfan.link/frihet-1

„Album se rodilo během covidu, kdy jsme se tajně scházeli ve svých domovech. Postupně vzniklo třicet písniček, ze kterých jsme vybrali třináct nejlepších. Oproti minulé nahrávce se v kapele odehrál zásadní posun. Naši noví spoluhráči k nám ztratili zbytečný respekt. Myslím, že teď to teprve všechno zaklaplo,“ neskrývá nadšení z novinky Michal Malátný.

Producent Greg Haver muzikanty přesvědčil, aby zkusili nahrávat v Norsku. Kapela se tam nakonec zavřela na dvanáct dnů a pracovala i dvacet hodin denně. „Každej večer jsme vymýšleli, jak by se deska měla jmenovat. Lepili jsme si na zeď papírky s nejrůznějšími návrhy, které nás napadly. Na jednom z nich byl i název nové skladby Samota je svoboda v češtině a norštině. A protože jsme těch dvanáct dnů tvůrčí svobodu silně cítili, osekali jsme dvě slova a zůstalo nám ‘frihet‘,“ vysvětluje zpěvák, který si z nové desky nejvíce oblíbil píseň Smůla. „Je to pomalá skladba s pianem. Před lety jsem točil film Chyťte doktora a jeho dnes již zesnulý režisér Martin Dolenský mi poslal text. Nedávno jsem ho našel na ploše starého počítače. A pořad mě oslovoval. Trochu jsem ho dopsal, a tak vznikla snad nejhezčí píseň na desce,“ říká.

Výjimečným hostem Frihetu je i Jiří Suchý, který kapele napsal text Konec jistého Rambouska a ve skladbě nakonec i scatuje. „Ukecával jsem ho minimálně dva roky. Jsem moc rád, že to klaplo, a těším se, až budeme písničku hrát naživo,“ popisuje Malátný a dodává, že s novinkou se Chinaski plánují vrátit nejprve do malých klubů, kde začínali. Na začátku října zahájili turné devíti koncertů spojených s autogramiádou. Turné bude končit 18. a 19. října v Praze. Předprodej je v síti TicketLIVE.

Návštěvníci křtů budou těmi prvními, kterým se album Frihet dostane do rukou. Kluby se jim otevřou v 17.30 hod., autogramiáda bude probíhat od 18.00 do 19.30 hod. Následovat bude koncert, při kterém zazní všech 13 písní z nové desky i další hity kapely.

Album Frihet vychází digitálně na všech streamovacích platformách 30. 9., fyzicky bude k dostání na křtech a v kamenných obchodech se objeví od 19. 10.

Aktuální turné:
07. 10. – Hradec Králové, PETROF Gallery
08. 10. – Olomouc, S-klub
10. 10. – Mladá Boleslav, Škoda muzeum
13. 10. – Plzeň, DEPO 2015
15. 10. – Ostrava, Garage
18. 10. – Praha, Lucerna Music Bar
19. 10. – Praha, Lucerna Music Bar

Související odkazy:
www.chinaski.cz
www.facebook.com/chinaskipage
www.instagram.com/chinaskiband


DALŠÍ AKTUALITY

Zhlédnutí: 776

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *