RockShock

Internetový rockový magazin

Koncerty, okupační výstava, Běh pro mír i symbolické uctění památky padlých civilistů. NeverMore 68 připomene události 21. srpna 1968

Text: Zuzana Kantorová

Ke každoročním vzpomínkovým akcím k výročí událostí 21. srpna 1968 letos přibude koncert NeverMore 68 na pražském Výstavišti, který poukáže na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny a připomene, že historie by se neměla opakovat. Akce nabídne koncerty českých a ukrajinských interpretů a vedle již ohlášených NYLON JAIL, ukrajinské indierockové kapely BRUNETTES SHOOT BLONDES či populární české zpěvačky LENKY DUSILOVÉ v sólo projektu vystoupí také fenomenální hudebník JAROSLAV HUTKA nebo legendární rocková kapela HUDBA PRAHA se zpěvákem MICHALEM AMBROŽEM. Hudebním programem to ale zdaleka nekončí. Součástí akce NeverMore 68 bude také Běh pro mír či fotografická výstava s tematikou okupace a dojde i k symbolickému uctění památky padlých civilistů při okupaci v roce 1968 i těch padlých při letošní okupaci Ukrajiny.

„21. srpen jsem vždycky považovala za jeden z nejdůležitějších dnů v naší historii, který formoval nejen následující roky temné normalizace, ale hlavně celou společnost ve vztahu k sobě samé i navenek. Vždy mě trochu mrzelo, že oproti 17. listopadu nebo 28. říjnu zůstával trochu v pozadí. Nyní v kontextu brutálního útoku Ruska na Ukrajinu dostává toto datum další rozměr. Jen málokterý národ a stát má totiž tak stejně bolestivou zkušenost s Ruskem jako tehdejší Československo a současná Ukrajina. Na obě země zaútočilo Rusko z velmi podobných důvodů, mezi nimiž dominovala snaha přiblížit se demokratickému západnímu světu. A právě v den výročí naší okupace bychom si tuto historickou paralelu měli o to silněji uvědomit a dát najevo, že historie by se neměla opakovat,“ popisuje dramaturgyně Výstaviště Praha Barbora Šubrtová, která stojí za celým konceptem benefiční akce.

Běh pro mír, připomínka okupace i uctění památky padlých civilistů
Akci NeverMore 68 zahájí Běh pro mír, v rámci nějž budou účastníci uhánět na podporu míru nejen na Ukrajině, ale i všude jinde ve světě. Pro návštěvníky bude na Výstavišti připravena také tematická fotografická výstava, kterou tvoří dvě části. První z nich představují fotografie Václava Berdycha ze srpnové okupace Československa, druhá část obsahuje snímky aktuální ruské okupace Ukrajiny, jejichž autory jsou Vera Blansh a Eduard Kryzhanivskyi. Během akce NeverMore 68 dojde také k symbolickému uctění památky civilních obětí okupace v roce 1968 i padlých během aktuální okupace Ukrajiny. „Některé události z našich dějin se už nesmí opakovat, to ale neznamená, že na ně máme zapomenout. NeverMore 68 spolu s doprovodnými akcemi snad i nám mladším ročníkům, kteří události v roce 1968 nezažili na vlastní kůži, připomene, jaká tenkrát byla doba a co bychom už nikdy neměli dopustit,“ doplňuje předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Umělci z Čech a Ukrajiny bok po boku za svobodu
Samotný koncert NeverMore 68 odstartuje po skončení Běhu pro mír v 18.00 hod. Jedním z hlavních interpretů bude indierocková kapela Brunettes Shoot Blondes. Kapela v minulosti stihla i evropské turné, v rámci nějž vystoupila i na festivalech Sziget, Waves Of Vienna nebo domácích Metronome či Colours Of Ostrava. Neméně zajímavé bude vystoupení popové a r’n‘b zpěvačky, songwriterky a producentky BIRDSY, která se úspěšně zúčastnila ukrajinské verze soutěže The Voice. Po začátku války emigrovala do Prahy, kde sestavila novou kapelu z ukrajinských hudebníků.

Koncert NeverMore 68 se rozhodla podpořit i čtveřice českých interpretů. První z nich je Lenka Dusilová, která je bezesporu jednou z nejvýraznějších a nejznámějších tuzemských zpěvaček. Lenka během koncertu vystoupí se svým sólovým projektem. Dalším je český folkový hudebník, skladatel, písničkář a autor slavných protestsongů Jaroslav Hutka. Chybět nebude ani legendární česká rocková kapela Hudba Praha nebo alternativní skupina Nylon Jail, která se v roce 2013 po boku dalších hudebníků vydala na Ukrajinu koncertovat v rámci tzv. euromajdanu. Celým programem budou provázet moderátoři Světlana Witowská a Jindřich Šídlo.

Během koncertu budou moci návštěvníci podpořit boj Ukrajinců nebo pořadatele koncertu příspěvkem prostřednictvím QR kódu. Aktuální info na události zde a na www.navystavisti.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 556

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *