RockShock

Internetový rockový magazin

Vyprodaný 26. ročník Rock For People příští týden nabídne čtyři dny plné hudby či pestrý doprovodný program na podporu Ukrajiny

Text: Anna Vašátková

Na 500 muzikantů z celého světa a 35 tisíc hudebních fanoušků se už příští týden mezi 15.–18. červnem potkají na vyprodaném festivalu Rock For People. 26. ročník bude letos největším tuzemským festivalem a nabídne ve čtyřech dnech vystoupení světových hvězd, jako jsou GREEN DAY, FALL OUT BOY, ROYAL BLOOD, BIFFY CLYRO, WEEZER, SUM 41 a SKILLET, nebo pestrý doprovodný program na ČT art a konferenční stage. Pořadatelé letos do pátečního programu zařadili spolupráci s největším ukrajinským festivalem Atlas, který nabídne kromě pěti UA interpretů zajímavé debaty včetně účasti ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise.

Kvalitního line-upu si všímají i v zahraničí. „20 % návštěvníků letos tvoří cizinci, nejvíce z Anglie, která je kolébkou hudebních festivalů,“ říká ředitel festivalu Michal Thomes a dodává: „Velmi nás těší, že jako malá země můžeme konkurovat velkým evropským festivalům a jsme bráni jako stabilní součást letních tour světových hvězd.“ Letošní ročník je zlomový, rozpočet festivalu poprvé překročil 100 milionů.

Pořadatelé navazují na jejich aktivity spojené s podporou Ukrajiny a zařadili do programu Ukrajinský den, který ve spolupráci s festivalem Atlas nabídne pestrý program. Hudební program zajistí 5 výrazných ukrajinských interpretů: THE HARDKISS, ALINA PASH, LATEXFAUNA, VAGONOVOZHATYE a ZBARASKI. Konferenční stage nabídne několik zajímavých debat, které se budou zabývat tématy spojenými s ruskou invazí na Ukrajinu. Na stagi jako host vystoupí například regionální ředitel Člověka v tísni pro východní partnerství a Balkán Petr Drbohlav. S ředitelkou hnutí DUHA Annou Kárníkovou a energetickým expertem organizace Greenpeace Janem Rovenským proběhne panel na téma Energetika a ukrajinská krize. Pod hlavičkou Nouvelle Prague se uskuteční debata ředitelů festivalů Atlas a Rock For People o dopadu ruské invaze na hudební průmysl. Pozvání na konferenční stage přijal i již výše zmiňovaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis společně s diplomatem a bezpečnostním analytikem Tomášem Pojarem. Ve spolupráci s iniciativami Music Saves UA a Music Export Ukraine bude na místě probíhat sbírka.

Dramaturgie festivalu se skládá z několika nosných pilířů, které dohromady tvoří vyvážený a skvěle se doplňující program na 120 interpretů. Kromě headlinerů a desítek větších a menších zahraničních hvězd rockových a corových žánrů festival přiváží nová fresh jména, která návštěvníkům otevírají obzory, vždy se shledají s velkým úspěchem a tvoří dramaturgický přesah. Rock For People dlouhodobě představuje v českých premiérách objevy, jejichž obrovský potenciál se projeví v příštích letech. Z minulosti jsou to například MÅNESKIN, ENTER SHIKARI nebo CATFISH AND THE BOTTLEMEN. Letos tuto kategorii zastupuje třeba HOLLY HUMBERSTONE, která je čerstvou držitelkou BRIT Awards v kategorii ‘Objev roku‘ (dříve tuto cenu získala například Adele nebo Ellie Goulding), nebo kapela WOLF ALICE, která se letos též pyšní oceněním BRIT Awards. V českých premiérách přivítáme letos i světové hvězdy jako Royal Blood, Fall Out Boy nebo Weezer.

Čtyřdenní vstupenky na festival jsou vyprodané, v prodeji je posledních pár jednodenních.

Již podruhé je festival Rock For People spojen s vodíkem – energií z tohoto plynu totiž pohání jednu ze stagí vodíkový generátor H2BASE, jehož premiéra proběhla v loňském roce na Rock For People Hope. Jeho vývoj má na svědomí česká firma DEVINN: „Hlavní letošní novinkou je použití tzv. zeleného vodíku, tedy takového vodíku, který je ze sta procent vyroben obnovitelnou energií. Stejně jako loni jsme se snažili mít v něčem prvenství a myslíme, že se to povedlo,“ říká Luboš Hajský, zakladatel společnosti DEVINN. Zelený vodík jako zdroj energie dodala česká divize Air Products. Novinkou bude GEM Stage (Green Energy Mill), která získává energii větrem a ze solárních panelů. 21 metrů vysoká věž, která v sobě ukrývá stage, dokáže vyrobit udržitelnou energii v každém počasí, a navíc skvěle vypadá. GEM Stage je symbolem přechodu na čisté zdroje energie bez fosilních paliv.

Rock For People festival se uskuteční v multifunkčním areálu Park 360, který funguje na principech cirkulární ekonomiky a využívá zbytkový odpad města Hradec Králové. Jedná se o jedinečný industriální prostor letiště, který má k dispozici hangáry, jež poskytují originální atmosféru. V areálu se minimalizuje odpad, recykluje se ho zde až 17 druhů. Organizátoři se snaží snižovat uhlíkovou stopu využitím solárních a další obnovitelných zdrojů. Cílem areálu je být do roku 2030 klimaticky neutrálním a energeticky soběstačným.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 610

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *