RockShock

Internetový rockový magazin

ETEF 2022 – Centinex, Sadist, Ereb Altor a další. Celkem 20 kapel, z toho 10 zahraničních

Text: Johan

Sedmý ročník ETEF – Enter The Eternal Fire festivalu se uskuteční 22.–23. 7. 2022 ve Volyni v areálu koupaliště v jižních Čechách. Naváže na předchozí ročníky z let 2015–2020 a vrací se po roční pauze způsobené koronavirovými restrikcemi.

Kompletní přehled:
CENTINEX (Švédsko) – death metal
SADIST (Itálie) – prog/death metal
EREB ALTOR (Švédsko) – viking/black metal
DOEDSVANGR (Norsko) – black metal
GRÁ (Švédsko) – black metal
INFERNO (Česko) – avantgarde/black metal
MARTWA AURA (Polsko) – funeral/black metal
HYPNOS (Česko) – death metal
SUR AUSTRU (Rumunsko) – transylvanian folk/black metal
RAGEHAMMER (Polsko) – blackened thrash
HERESY (Kostarika) – thrash metal
BOHEMYST (Česko) – bohemian dark metal
EXORCIZPHOBIA (Česko) – thrash metal
CHOTZÄ (Švýcarsko) – black’n‘roll
MALLEPHYR (Česko) – black/death metal
NAURRAKAR (Česko) – black metal
SELF-HATRED (Česko) – doom metal
MURDER INC. (Česko) – thrash metal
WAR FOR WAR (Česko) – industrial/black metal
TAEDIFER (Česko) – death metal

Předprodej vstupenek:
Aktuální edice je k dispozici za 900 Kč, tato cena platí do 22. 5. 2022. Od 23. 5. 2022 budou vstupenky v předprodeji za 1000 Kč. Předprodej končí 13. 7. 2022.

Na místě budou k dispozici jak vstupenky na celý festival, tak na jednotlivé dny. Ceny budou zveřejněny později. Děti do 15 let (0–14,99) za doprovodu zákonného zástupce mají vstup zdarma. ZTP mohou uplatnit 50% slevu ze vstupného, stačí žádost o slevu připsat do poznámky a vyčkat na e-mailovou výzvu k potvrzení nároku.
www.etef.cz/vstupenky.html

V ceně vstupného je zahrnuto bezplatné parkování v okolí areálu nebo ve městě a stanování zdarma přímo v areálu. U vstupu obdrží každý platící fanoušek drobný suvenýr.

Kapely:
Kvůli pandemii covidu nemohli deathmetaloví veteráni Centinex v roce 2020 na ETEFu vystoupit, letos tedy splatí starý dluh. Původ Švédsko, vznik 1990, deset alb, headlineři mnoha festivalů. Centinex směle můžeme zařadit vedle takových jmen, jako jsou jejich krajané Grave, Entombed či Dismember.

Smrt, chirurgická preciznost, horké hlavy v podání legendárních hrdinů. Spolu s Cynic, Atheist nebo Nocturnus spoluzakladatelé a asi nejznámější představitelé italského progresivního death metalu (since 1990). Sadist jistě uhranou a okouzlí nejen aktuálním albem Spellbound, avšak i starými hitovými fláky. Třeba z dechberoucího debutu Above The Light (1993), krutě našláplého alba Crust (1997) nebo moderně pojatého Lego (2000).

Praví dědicové Quorthona. Vše začalo v roce 2003, kdy se zakladatelé Mats a Ragnar, ovlivněni svým osobním bohem Quorthonem a jeho hymnami Bathory, vydali hledat své tvůrčí a jedinečné místo pod jménem Ereb Altor. Během těchto let Ereb Altor vyvinuli svůj vlastní jedinečný zvuk, ve kterém plynule propojují black metal s epickými vikinskými hymnami. V současné době vydávají zbrusu nový počin Vargtimman (2022).

Mezinárodní okultní blackmetalovou smečku Doedsvangr založil v roce 2014 Doedsadmiral, jinak také vokalista Nordjevel a Svartelder, aby prostřednictvím hudby ventiloval syrovou brutalitu. Ohledně lidí, se kterými chce spolupracovat, nastavil laťku velmi vysoko. Další členové Doedsvangr mají zářezy například v kapelách, jako jsou Tsjuder, Horna, Behexen, Nattverd, Sargeist, Antaeus. Jejich dvě alba, debutové s názvem Satan Ov Suns (2015) i nové Serpents Ov Old (2021), znějí jako dokonalá směs norského a finského black metalu.

Stará skandinávská duchovnost, mizantropie, uctívání smrti, to jsou témata dark rituálu obskurního seskupení Grá. Tato blackmetalová kapela byla založena v roce 2010 Heljarmadrem a Dimmanem z původní kapely Cursed 13. Dimman tluče bicí. Pokud vám je Heljarmadr povědomý, pak vězte, že ho možná znáte jako současného vokalistu legendárních Dark Funeral. Heljarmadr se kromě mikrofonu chopí i kytarových strun. Se třemi alby a četnými živými koncerty po celé Evropě se Grá stali zavedeným reprezentantem švédské scény. Na cestě je čtvrté album, které vydá renomovaný label Avantgarde Music. Grá produkují pravý skandinávský black metal.

Zrozeni ve znamení pekla již v roce 1996, osm alb, mnoho vystoupení v současnosti již ve formátu headlinera, zejména v zahraničí… Inferno se otvírá a do dimenze ETEF vlézá unikátní avant/blacková tlupa Inferno. Jsme poctěni tím, že nás ponoří do hypnotických zvukových sfér nového alba Paradeigma (Phosphenes Of Aphotic Eternity) a předchozího Gnosis Kardias, kterými zformulovali uhrančivý nový jazyk vycházející z izolacionistické syntaxe blackmetalového žánru.

Martwa Aura, funeral/black metal meditace polského uskupení. Jejich ponurá a hnilobná energie nás transcendentálně vtáhne až za bránu života a seznámí všechny se smrtí. Čerstvě mají za sebou úspěšné evropské turné s krajany Mgła a Medico Peste, což je pomyslnou pečetí kvality jejich nejčernějšího řemesla. Rozhodně stojí za to ponořit se do jejich stávající tvorby, nejen do aktuálního alba Morbus Animus (2020).

Když nepravda znamená pohrdání spravedlností a dobrá vůle nemá moc porazit zlo v člověku, nadešel čas odejít do hlubin zkaženosti s nesmírnou silou a bez slitování. Bílá vrána volá své druhé já… Černá vrána přilétá do line-upu letošního ETEF. Nové album The Blackcrow (2020), předchozí The Whitecrow (2017) a i další, nyní již legendární alba dostanou jistě prostor v setlistu stálice nejen tuzemské death/black scény, Hypnos.

Sur Austru je stále nový hudební koncept vytvořený z popela transylvánských průkopníků black metalu Negură Bunget. Shromažďujíc inspiraci a emoce z estetiky přírody, starověkých tradic a zapomenutých rituálů vyšlapávají nadčasovou cestu do mystických krajin Transylvánie. Debutové album Meteahna Timpurilor (2019) vyšlo u prestižní italské značky Avantgarde Music. Svým nejnovějším rituálem nazvaným Obârşie (2021) otevírají Sur Austru nové brány a posvátné struktury, rozvíjejí zvuk předchozího alba a přidávají další vrstvy zvuků, krásných hlasů a sborů, masivní zvukové stěny, pochmurné atmosféry, epické blastbeaty i posvátné tradiční nástroje, vše v jednom koncepčním albu.

Inspirováni pekelnými bohy z Venom, Sodom, Bathory či Impaled Nazarene, to jsou Ragehammer z polského Krakova. Od jejich prvního dema War Hawks (2012) přes debutové album The Hammer Doctrine (2016), od raných koncertů v místních hospodách a klubech až po sdílení pódia s takovými těžkými váhami, jako jsou Deströyer 666, Angelcorpse, Toxic Holocaust nebo Cannibal Corpse, se desetiletí trvající cesta Ragehammer zdá jasnější nežli kdykoliv předtím. Po čtyřech letech studiové nečinnosti se kapela vrátila ve stejné sestavě a zaútočila na jistou smrt stejnojmenným albem Into Certain Death (2020).

Na ETEF pódiu přivítáme hosty až z daleké Latinské Ameriky. Banda Heresy z Kostariky, hrající rychlý nářezový a surový thrash metal, stála na stejném pódiu s takovými velikány, jako jsou Metallica, Testament, Sodom, Benediction, Sepultura a další. Mají za sebou více jak 100 mezinárodních vystoupení ve 30 zemích po celém světě. Po jejich velmi oceňovaném posledním albu Blasphēmia (2018) pracují na dalším dlouhohrajícím počinu. Vedle toho se můžeme těšit i na společné splitko s našinci Exorcizphobia.

ETEF bez domovské kapely? Nesmysl. Kapela Bohemyst, ve které hrají členové pořadatelského týmu, se na pódiu objeví také v roce 2022. Bohemyst oslaví pět let své existence, kterou zahájili tím, že na začátku roku 2017 povstali z popela Avenger, a od té doby koncertují. V letošním roce vyšlo dlouho očekávané debutové album Čerň a smrt u renomovaného vydavatele Hammerheart Rcs./Petrichor, které sklízí velmi kladné recenze. Album přináší velmi barvitý materiál v trojúhelníku black, death a doom metalu.

Thrashová Exorcizphobia byla založena v Trutnově už v roce 2005. Celkem už má na kontě tři dlouhohrající alba a další oficiální nahrávky. Zejména poslední album Digitotality (2020), které vydaly Support Underground v Evropě a Spiritual Beast v Japonsku, a nové EP Friend Of Lunacy (2021) jsou celosvětově velmi oceňovány.

Chotzä, v bernštině (bernské němčině) ‘zvracet‘, ale také název švýcarské hydry, která hraje antisociální black’n‘roll ve stylu Darkthrone, Carpathian Forest či Urgehal. Založil ji zpěvák Szivilizs v roce 2011. Dosud vydala tři alba a nějaká splitka. Čtvrté album s názvem Pächschwarz vyleze z pekla v tomto roce.

Plzeňská black/deathmetalová kapela Mallephyr od založení vydala dvě studiové desky; debut Assailing The Holy u polských Mad Lion Records a aktuální Womb Of Worms v kooperaci ruského labelu Satanath Records a tuzemského Murderous Production. Nyní dokončuje práce na třetí studiové desce, která by v době konání festivalu už měla být vydána.

Naurrakar, to je postapokalyptický black metal. Na rozdíl od mnohých kapel, které časem měknou, oni naopak přitvrzují. Naurrakar před nedávnem vydali ‘radioaktivní‘ album Uranfaust, které je zkrátka parádní. Sláva inkvizici, čest upáleným. Absolutní spojení originality, atmosféry, špičkového muzikantského kumštu, pěveckého projevu, temnoty… všechno, jak má být.

Tvorba plzeňských Self-Hatred staví na kořenech české doommetalové scény z let devadesátých, jejichž odkaz kombinuje s doom/blackem, přesahujícím až k depressive/blackovým a post-blackovým náladám. V sestavě figurují lidé, kteří působili v Dissolving Of Prodigy, Silent Stream Of Godless Elegy, Llyr a personální propojení panuje s Et Moriemur a Somniate.

Možná i po Berounce připluje surový nářez pod značkou Murder Inc. Kapela z okolí Berouna hraje vlastní muziku obsahující prvky heavy/thrash/death metalu. Stručná biografie: vznik 2011, první koncert 2013, odehráno více jak 200 koncertů, 2x EP, 2x split a velmi oceňované album Umlčen navěky (2018).

War For War provozuje Lord Morbivod s přestávkami od roku 2001. Syrové lyrické obrazy války postupem let vystřídaly ještě syrovější ozvěny dávné i nedávné hornické činnosti na našem území. Původně čistě blackmetalový projekt prošel žádoucími žánrovými výkyvy se zneužitím prvků elektronické hudby či industrial metalu, aby po nabytí zkušeností získal hlavní slovo opět black metal. Jedna z našich nejlepších vokalistek, Lenka Machová, se stala v roce 2017 plnohodnotnou členkou kapely.

Taedifer – nová kapela známých tváří, pánů z kapel jako Ingrowing, Gutalax, Locomotive, Dark Angels, Bone Orchard, The Old Four či Bohemyst. Tihle ostřílení mazáci hrají poctivý death metal staré školy.

Další informace jsou postupně zveřejňovány na FB a webu akce, sledujte tedy naše informační kanály pro nejčerstvější informace!

ETEF = old school metal + přívětivé prostředí prvorepublikového koupaliště + rodinná přátelská atmosféra + levné občerstvení + stanování zdarma přímo v areálu + parkování zdarma max. pět minut pěšky = zábava pro metalové tradicionalisty.

Související odkazy:
www.facebook.com/eteffest
www.etef.cz


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 760

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *