RockShock

Internetový rockový magazin

Americký kytarista Pat Metheny představí 29. dubna v pražském Divadle Hybernia novou krev

Text: Arts Marketing

Legendární americký kytarista PAT METHENY vystoupí 29. dubna v Praze místo původně ohlášeného Fora Karlín v Divadle Hybernia. Představí naživo projekt SIDE-EYE, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Nijak přitom netají, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Vstupenky do Divadla Hybernia jsou v prodeji v sítích Ticketportal, GoOut nebo přímo na e-shopu pořadatele www.pjmusic-eshop.cz. Kdo vlastní původní vstupenky do Fora Karlín, je nutné je vrátit v síti Ticketmaster a zakoupit nové do Hybernie. Koncert pořádá P&J Music.

Methenyho pohnutky k založení proměnlivého tria Side-Eye, se kterým se kytarista v dubnu vrátí i do Prahy, jsou skutečně sympatické. „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý maestro.

Požadavky hudby a vytříbený vkus držitele dvacítky cen Grammy a jednoho z nejvlivnějších žijících jazzových kytaristů jsou přitom zárukou, že vybraní mladí spoluhráči patří ke špičkám svého oboru. Což dokázalo i loňské vydařené koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém hrál na klávesové nástroje (včetně basového rejstříku varhan) James Francies a bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou, ale samozřejmě mimořádně zajímavou a čerstvou sestavu.

Za klávesové nástroje usedne Chris Fishman (*1997, Los Angeles, California). Bezesporu patřil k zázračným dětem. Ve čtyřech se začal učit zároveň na klavír a bicí a jako sedmiletý už vystupoval s lokálními jihokalifornskými kapelami. Později absolvoval Los Angeles County High School For The Arts a Manhattan School Of Music. Cestu za celosvětovým věhlasem nastoupil jako spoluhráč nejznámějších hudebníků mladé, experimentující a rebelující scény Los Angeles, spojující jazz s hip-hopem a elektronikou. To když ho pánové Thundercat a Flying Lotus přizvali k natáčení soundtracku animovaného seriálu Yasuke (2021) pro Netflix. Má za sebou spolupráci s Cincinnati Symphony Orchestra i podíl na tvorbě novátorských zvukových knihoven pro Moog Music. Zkrátka, jako ryba ve vodě se pohybuje jak v mořích akustických, tak elektrických.

Joe Dyson (*1990, New Orleans, Louisiana) začal hrát na bicí nástroje už v dětství při bohoslužbách v kostele. Formální hudební vzdělání absolvoval na New Orleans Center For Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College Of Music. Především však jako sideman koncertoval na pěti kontinentech a prokázal svůj um na třicítce alb. Účinkoval i na deskách takových hvězd, jako jsou Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott a Tunde Adjuah.

Od koncertu svěžího a stále oživovaného tria lze očekávat nezaměnitelný sound a ověřené kvality Pata Methenyho a zároveň jiskřičky nových inspirací. Právem se můžeme těšit na mimořádný zážitek.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=hRyGW7zcNgo
www.youtube.com/watch?v=ZoeBmxymNfs


DALŠÍ AKTUALITY

Zhlédnutí: 551

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *