RockShock

Internetový rockový magazin

Jasná páka, první kapela Michala Ambrože i Davida Kollera, vydává novou nahrávku a bilancuje 40 let od založení

Text: BrainZone Promotion
Foto: Kateřina Smid

Legendární česká kapela JASNÁ PÁKA vydává nové EP. Písničky o super stáří, srdečné nelásce, brutálním tlachání a dramatických ránech odrážejí pohled hudebníků na svět po 40 letech. Právě tolik roků od svého vzniku kapela nedávno oslavila. Jak je ve skupině zvykem, o pěvecké party se rovnoměrně podělilo několik kapelních zpěváků – Michal Ambrož, Petr Váša, bubeník David Koller a kytarista Michal Pelant. EP kapela pokřtí na dubnovém a květnovém turné. Ve hvězdné sestavě posluchači kromě frontmanů uvidí i baskytaristu Marka Minárika, kytaristu Radovana Jelínka či zpěvačky Páju Táboříkovou a Terezu Kopáčkovou.

Nová nahrávka Jasné páky nese název Starej bejt každej neumí. Rodila se dlouho. „S Petrem Vášou jsme se shodli, že jsme ji připravovali déle než třeba Led Zeppelin svoje desky, protože první demo snímky vznikly v Mikulově už v létě 2020,“ popisuje zpěvák Michal Ambrož a vysvětluje, proč kapela nakonec zvolila kratší stopáž EP. „Zaprvé nebyl čas a zadruhé, jak říká David Koller, kdo má dnes čas poslouchat deset nebo i více písní,“ dodává Ambrož, který na nahrávce vidí stylový i hudební vývoj.

„Já osobně vidím kouzlo téhle hudby v neustálém rytmickém posouvání od kořenů k větvím, případně haluzím, a zase zpátky. Tak, aby byla pořád pradávná i aktuální zároveň,“ popisuje zpěvák Petr Váša a zmiňuje dvě skladby No Love Song a Mladej umí bejt každej. „Při dnešním vývoji mám pocit, že je vyznění našeho Love Songu ještě podstatně mrazivější, než jsme mysleli. Kromě tuzemských populistických nácků se to najednou se vším všudy týká i těch ruských. Ale hlavní asi bude uvedení písničky Mladej umí bejt každej. Při pohledu na demografickou křivku je jasné, že tenhle titul má před sebou zajímavou budoucnost,“ uvažuje Váša a doplňuje, že EP produkoval David Koller s výjimkou jedné skladby. Pod tou je podepsaný kytarista Michal Pelant.

Jasná páka, která koncertuje sporadicky, vydání EP podpoří i na jarním turné. „Pokud vás zajímá, jak se na pódiu baví hudebníci, jejichž kariéry se léta ubírají odlišnými směry, nebo byste chtěli být svědky mezigeneračního souznění původních a nových členů kapely, tak jste potenciálním návštěvníkem turné Jasné páky,“ láká na koncerty nehrající člen kapely, výtvarník Karel Haloun.

Ukázka z nového EP – www.1url.cz/ZK76T

Přestože Jasná páka v osmdesátých letech působila necelé tři roky a stačila odehrát pouhých padesát koncertů, nesmazatelně se zapsala do paměti těch, kteří měli to štěstí vidět některé z jejích vystoupení na vlastní oči. Příznačná pro ni byla divoká energie a zlostný vzdor, který k vyjádření nechuti k tomu, co panovalo všude okolo, nepotřeboval žádná politická prohlášení.

Po nechvalně známém článku v týdeníku Tribuna, nazvaném Nová vlna se starým obsahem, v březnu 1983 kapela zanikla. V roce 2008 se při příležitosti slavnostního zahájení provozu pražského multikulturního centra MeetFactory rozhodli dva ze zakládajících členů Jasné páky, Michal Ambrož a David Koller, skupinu jednorázově obnovit.

Radost ze společného hraní nakonec vyústila v reinkarnaci kapely, v níž se role frontmana namísto původního zpěváka Vladimíra ‘Dády‘ Albrechta ujal Petr Váša. Od zmíněného koncertu vystupuje Jasná páka sporadicky.

Jasná páka Tour 2022:
20. 04. – Brno, SONO
22. 04. – Jablonec nad Nisou, Eurocentrum
23. 04. – Havlíčkův Brod, OKO
05. 05. – Praha, Divadlo Archa
27. 05. – Březnice u Zlína, areál Sokolovny
08. 10. – Vysoké Mýto, M-klub
15. 10. – Čelákovice, Kulturní dům

Související odkazy:
www.jasnapaka.cz
www.facebook.com/pakajasna


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 566

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *