RockShock

Internetový rockový magazin

David Pomahač vydává singl Dovolená a ohlašuje druhou sólovou desku

Text: Anna Mašátová

Singlem Dovolená ohlašuje zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista DAVID POMAHAČ (ex-Kieslowski) vydání druhé sólové desky s názvem Neviditelný. Ta vyjde 19. dubna u vydavatelství Minority Records. Album vzniklo ve spolupráci s Martinem Hůlou aka Bonusem, oceňovaným hudebníkem a producentem.

„Má práce s Davidem začala přes remixy pro Kieslowski, na výroční koncert jsem připravoval nové aranže starých písní a několikrát s nimi taky hrál. Později jsme se dohodli, že bych produkoval další desku Kieslowski. K tomu sice nedošlo, ale začali jsme se s Davidem scházet a točit společně. A tak vznikl Neviditelný. Ten proces byl zajímavý, všechny skladby vznikaly v podstatě ze záchytů různých společných mikromotivů a smyček. V první fázi jsme používali hlavně syntezátory a samplery, materiál jsem pak zaranžoval do písňovějších tvarů a David k nim napsal texty,“ říká ke vzniku nahrávky Hůla.

Texty alba Neviditelný jsou ovlivněny mikropříběhy lidí kolem Pomahače i sci-fi, především dílem anglického spisovatele H. G. Wellse. Ostatně právě slova úvodu utopického románu Lidé jako bozi jsou zakomponována i v písni Dovolená. Autorkou videoklipu je německá ilustrátorka a animátorka Heike Mayhoferová.

„Když pracujete víc, než musíte, uspokojení se nedostavuje, smysl se v návalu denních úkolů ztratil vystřídán nudou a rutinou. Začnete snít a plánovat dovolenou, odpočinek… možná cestu do vesmíru, možná definitivní. Stejně jako pan Barnstaple v Lidé jako bozi. Pan Barnstaple poznal, že naléhavě potřebuje dovolenou, a neměl, s kým by jel, ani neměl kam jet. Byl přepracován. A domov ho už nudil,“ přibližuje inspiraci Pomahač.

Na desce Neviditelný hostují houslistka Jenovéfa Boková, violoncellistka Marie Dorazilová i Davidův syn Jáchym Pomahač, který ho doprovází na koncertních pódiích.

První veřejný poslech alba proběhne 19. dubna v pražském Rekomandu/Polí5, kde bude možné zakoupit číslovanou limitku vinylu Neviditelný. Ta obsahuje prémii v podobě dubové verze desky z dílny Martina Hůly, Petra Kloučka a Tomáše Karáska aka Gaexe a také originální polaroidové a instaxové fotografie. Digitální verze alba a CD obsahují bonusový track Bez konce.

David Pomahač je zakladatel známého urbanfolkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně, hrál v doprovodné kapele Xaviera Baumaxy, v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu. Na jaře 2020 vydal sólový debut Do tmy je daleko v produkci Tomáše Havlena (Post-hudba, Zvíře jménem podzim, Spomenik atd.). Kromě sólové tvorby je autorem podcastu Na kafe s Davidem Pomahačem.

Křest alba Neviditelný proběhne 19. května v pražském Café V lese. Na nejbližší koncerty pak můžete zavítat 6. 4. na Red Bird Festival v MeetFactory v Praze, 20. 4. do Hudebního bazaru v Ostravě, 21. 4. do opavského klubu Art, 22. 4. vystoupí David Pomahač v novojičínské Galerce a 29. 4. v Modrém trpaslíkovi v České Třebové.

Poslechovka alba Neviditelný:
www.facebook.com/events/377738904198633

Související odkazy:
www.davidpomahac.cz
www.minorityrecords.com


DALŠÍ AKTUALITY

Zhlédnutí: 525

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.