RockShock

Internetový rockový magazin

Showcase festival Czech Music Crossroads proběhne již v květnu na novém místě v Ostravě

Text: Arts Marketing

Showcase festival a konference Czech Music Crossroads mění letos datum a místo konání. Třídenní akce, která nabízí koncerty pečlivě vybraných kapel od nás i ze zahraničí spolu s programem pro hudební odborníky, publicisty či pořadatele, proběhne od 20. do 22. května v nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Zahrají například NIKOL BÓKOVÁ, KACZI, MOONLIGHT BENJAMIN, manželé HAVLOVI i hudebníci z Francie, Jižní Koreje, Polska a Slovenska. Koncerty jsou přístupné široké veřejnosti, vstupenky budou v prodeji v síti GoOut. Více informací na www.crossroadsmusic.cz.

„Během své osmileté historie vyrostl festival Czech Music Crossroads v prestižní mezinárodní hudební událost, která si zaslouží prostor dále se vyvíjet a růst. S tímto cílem chceme využít nově zrekonstruované prostory Domu kultury Poklad. Chceme nejen pozvednout celkovou úroveň prostředí konference a koncertů, ale také rozšířit povědomí o této akci a přivést jak hudební profesionály a novináře, tak pozorné posluchače hledající zajímavé a inspirativní hudební projekty z Česka i zahraničí,“ vysvětluje důvody změny ředitelka Czech Music Crossroads Petra Hradilová.

To, že se festival více otevírá široké veřejnosti, dokládá i letošní program. „Program byl pečlivě vybrán českými i zahraničními odborníky. Během tří dnů budou mít posluchači možnost zhlédnout dvacet koncertů různých žánrů a chutí. V pátek začneme koncertem skvělého českého klavíristy TOMÁŠE KAČA, který žije v New Yorku a v rodné zemi mívá jen několik koncertů. Barevný hudební mix showcaseových koncertů bude v každém ze tří večerů ukončen hodinovou hudební třešničkou v podobě francouzských FLEUVES, MAYA KAMATY nebo Moonlight Benjamin. Věřím, že takto pestrá hudební nabídka přiláká mnoho hudbychtivých posluchačů nejen z Ostravy a okolí. Všechny srdečně zveme!“ dodává Petra Hradilová.

Domácí jazzovou scénu zastoupí kvartet klavíristky a skladatelky Nikoly Bókové a skupina THE SURVIVORS, kterou tvoří hvězdní multiinstrumentalisté Jiří Slavík, Jiří Levíček a bubeník Jakub Tengler. Nadžánrovou písničkářskou scénu zastoupí zpěvačky a hudebnice MOONSHYE a Kaczi a zahraniční odborníky určitě potěší účast mezinárodně proslulého dua Ireny a Vojtěcha Havlových.

Ze Slovenska dorazí skupina SOLE, v níž zpěvačku Julii Kozákovou doprovází muzikantská elita (kontrabasista Ľubomír Gašpar, klavírista Ľudovít Kotlár, akordeonista Filip Urda a bubeník Jakub Valíček). Ze slovenských tradic moderně vychází hudba houslisty MICHALA NOGY a jeho bandu a skupina VARKOCS se zase věnuje hudbě různých etnik žijících na Slovensku a za ústřední nástroj zvolila brumli (jewʼs harp).

Do polského tria BATIK patří francouzský kontrabasista Sébastien Beliah s perkusistou Piotrem Malecem, největší pozornost si však získává zpívající hráč na koru Noumassan Dembelé z Burkina Faso. Do nezařaditelné hudby PLASTIQ LOLE pro baskytaru a hlas vkládají zpěvačka Monika Madejska s Wojtekem Gałeckim elektroniku. Asi nejkomornější hudbu představí duo CHIAO-HUA CHANG z Tchaj-wanu, hráčky na dvoje starobylé tradiční housle – čínské erhu a mongolský morin khuur – a polský jazzový kytarista PRZEMYSŁAW STRĄCZEK.

Fascinující hudby se dočkáme také z Jižní Koreje, odkud přijede skupina SINNOI, vedená fenomenální zpěvačkou Kim Bora a jazzovým kontrabasistou Lee Wonsoolem. Do mixu šamanských tradic, jazzu a elektroniky přispívají ještě virtuos na citeru goemungo LEE JUNDSEOK a producent GODAM. Čistě ženský soubor THE TUNE využívá tradiční korejské vokály a nástroje, přidává moderní klávesy a výsledkem je zcela nová forma asijské fusion music.

Moderní, nadžánrovou a na hranice nehledící hudbu přivážejí Francouzi. Zatímco dravou zpěvačku haitského původu Moonlight Benjamin doprovázenou rockovou kapelou si budete jistě pamatovat z Colours Of Ostrava, zbývající si na Crossroads odbudou českou premiéru. Patří mezi ně skupina BEL AIR DE FORRO hrající brazilskou hudbu s francouzskou příchutí, bretonská čtyřčlenná kapela ʼNDIAZ s tanečním pel melem včetně musette, jazzu, bhangry a brazilského forró a soul/funky/popová zpěvačka JOY.D z Réunionu. Strhující trio Fleuves představí elektro verzi tradiční bretonské taneční hudby a naprosto strhující trad-moderní verzi reunionského tradičního stylu maloya říznutého šansonem a hip-hopem přiveze mezinárodně proslulá zpěvačka Maya Kamaty.

Hudební konference a showcaseový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem vždy před Colours Of Ostrava představit hostům z celého světa kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do loňského roku probíhal v prostoru Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours Of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury, statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Vstupenky budou v prodeji v síti GoOut.

Czech Music Crossroads 2022
20.–22. května 2022
DK Poklad, Ostrava-Poruba
www.crossroadsmusic.cz


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 584

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *