RockShock

Internetový rockový magazin

Welicoruss a Innersphere odstartovali v ostravském Barráku lednové turné

15. ledna 2022, Ostrava, Barrák Music Club

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Metaloví Welicoruss a Innersphere si na začátek roku naplánovali menší společné turné. První zastávkou šňůry se stal ostravský klub Barrák, kde se k této dvojici připojili i blackmetaloví Maahes z Německa. V této sestavě se představí i v Praze (Modrá Vopice) a Brně (Melodka). Bez Maahes pak obě skupiny vystoupí ještě v Pardubicích (RC Ponorka) a nově i v libereckém Rock Pubu.

Nejen ostravští fans byli po nějakém pořádném nářezu patrně docela vyprahlí, což bylo patrné hned při příchodu do klubu, který byl už před prvním vystoupením slušně zaplněn. Úkol pro tento večer zněl jasně – tři (ne dvě) dávky! Tedy tři koncerty v podání dosti různorodých kapel.

‘Startovní pistoli‘ dostali do rukou právě hosté z Německa – MAAHES. Po úvodním intru se rozpoutalo na pódiu blackmetalové inferno plné typicky pekelných blast beatů. Přestože kapela dorazila do Ostravy v poněkud okleštěné tříčlenné sestavě, rozhodně se s tím nemazlila a okamžitě strhla fanoušky, kteří se překvapivě nebáli mumifikovaných kytaristů či boha Anubise, který se pro tento večer usadil za bicí artilerií. Aby bylo jasno, Maahes produkují atmosférický black metal s prvky egyptské kultury, ale tu prezentují především ve vizuální a tematické stránce. Hudebně se ale opírali především o typicky ‘černý kov‘ decentně propletený s atmosféru zahušťujícími klávesami, ten večer tedy samply. Skupina má na kontě dvě nahrávky – EP Ancient Force (2016) a debut Reincarnation (2020). Hned zkraje připomněli EP tak trochu ‘klidnější‘ skladbou Medusa s thrashovějším nádechem, v závěru pak sáhli ještě po songu Prometheus. Zbytek setlistu už ale Maahes věnovali zmiňovanému debutu. Invincible v sobě spojila blackovou ukrutnost i klávesová preludia, nechyběla až mrazivě depresivní Decisive Strike či atmosféricky propracovaná a přitom skočná Master Of Black Arts, která se přímo hodila na závěr celého setu, kdy fanoušci zapojili kromě rukou i své hlasivky. Vrchní ‘krkavec‘, baskytarista Horus, kterému skvěle sekundoval svým murmurem sólový kytarista, ani na chvíli neváhal, aby svlažil hrdlo z nabízeného půllitru od jednoho z fanoušků. Že by se snad pomalu, ale jistě začínaly věci vracet do starých kolejí? Už by bylo na čase. Maahes předvedli vskutku skvělý výkon a jejich muzika byla hodně zajímavá a dobře promyšlená. Žádný blackmetalový bordel, ale muzika, která měla koule i hlavu.

Maahes se po svém vystoupení ochotně fotili s fanoušky, kostýmy neodkládaje, ale to už přišel čas na plzeňské deathmetalisty INNERSPHERE. Téměř přesně před rokem vydali svou druhou řadovku Omfalos a začátek setu se nemohl odvíjet jinak než v jejím znamení. Takže intro Presentiment a skvělý otvírák The Darkest Hour, který obsahuje kromě deathové energie a přímočarosti i slušnou atmosférickou a melodickou složku. Následující Above měla podobný potenciál, ale byla ještě propracovanější. Místo pod pódiem se v tu chvíli už pěkně zahustilo a místní ‘hroziči‘ byli v pozoru, aby se následně nechali spálit na popel ve žhavé Fire, lehce šmrnclou gotickým odérem. Vše bezvadně šlapalo, spokojenost vládla na obou stranách a frontman Míra Litomerický několikrát potvrdil má slova, že se snad už vše v dobré obrátí a budeme si zase užívat koncerty jako kdysi. Během celého večera to tak ale vskutku vypadalo, a byl to bezva pocit. Innersphere samozřejmě sáhli i po starších věcech. Chybět nemohla třeba ‘lidovka‘ Black Forrest nebo místy hodně zpěvná Asylum z minulé řadovky Amnesia. Ty ještě skupina proťala těžce ‘zadoomanou‘ The Fall a jen o maličko svižnější Nature Of Sorrow. V samotném závěru se s tím už ale moc nemazali a naservírovali nekompromisní Distant Space, patrně nejstarší kus ze svého repertoáru. Tím bylo řečeno vše. A řečeno to bylo prostě úžasně, takže fanoušci se mají i na dalších zastávkách turné nač těšit a konkrétně příznivci Innerspehere budou určitě nadšeni a možná i překvapeni z připravovaných novinek, které Míra Litomerický naznačil v osobním rozhovoru. O tom ale více někdy příště…

Do večerní skládanky chyběl už jen jeden dílek – vystoupení původně ruské symphonic/extrememetalové kapely WELICORUSS. Je to už nějaký ten pátek, kdy frontman Alexey Boganov opustil sibiřské hvozdy a usadil se se svou pohanskou smečkou v Praze a pravidelně začal obrážet tuzemské kluby i festivaly, aby začátkem tohoto roku přijel potěšit i fanoušky v Ostravě. Proběhla jen doslova mikro zvuková zkouška, což vlastně platilo i v předchozích případech, takže se nic zbytečně nezdržovalo a vše probíhalo zcela hladce. Poměrně dlouhé intro, tma, kouř a srdce tepající až v krku stupňovaly napětí, než se rozezněly úvodní tóny skladby Spellcaster. Opravdu parádní metalový opus na úvod s doslova až majestátním refrénem a několika instrumentálními vsuvkami. Tedy stejně povedený úvod jako na poslední desce Siberian Heathen Horde (2020). Na stále aktuální album navázali i titulní Siberian Heathen Horde, kde už částečně zabředli i do black metalu. Podobně jako u Maahes i zde byly použity samplované orchestrace, které občas v klubech moc nevyniknou. Zde se ale podařilo vše velmi dobře sladit, takže skladbám nechyběla ani patřičná atmosférická složka, která k tvorbě Welicoruss neodmyslitelně patří. Dobře tak vyzněla i rozvážná Path Of Seduction, skočná a opět trochu blacková Frostbounded či stylově hodně pestrá Metaphysical. Bridge Of Hope pak hezky ‘přemostila‘ setlist ke starší tvorbě, zastoupené třeba EP nahrávkami Apeiron a Kharnha či minulou deskou Az Esmʼ. Chybět nemohla ani kapelní hymna Слава Руси či paganmetalová Славянская сила. Kdo měl chuť, mohl si zatančit s ‘diskotékovou‘ Apeiron, která k bujarému veselí přímo vybízela. A fanoušci se rozhodně neostýchali rozjet své tanečky, takže to v kotli docela vřelo. Mezi kapelou a publikem to ale krásně jiskřilo po celou dobu představení a Alexey Boganov každou chvilku děkoval svým slovanským bratrům za tak skvělou podporu. ‘Synové severu‘ se rozloučili stylově skladbou Sons Of The North, rozdali všem spokojené úsměvy a těšili se na další setkání.

To další se uskuteční už v pátek 21. ledna v pražském klubu Modrá Vopice. Představí se zde všechny tři kapely a za sebe mohu návštěvu koncertu jen doporučit. V Ostravě to dopadlo na výbornou.


DALŠÍ REPORTÁŽE

Shlédnutí: 1405

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.