RockShock

Internetový rockový magazin

Na Eurosonic Nordeslaag mířící Lambda vydává singl k chystanému albu

Text: Ricardo Delfino
Foto: Jakub Zeman

Stoner/post-rocková instrumentální kapela LAMBDA uvádí prvním singlem Terra chystané studiové album Vere Modus. Skladbu doprovází videoklip kameramana Viktora Kabana a baskytaristy a designéra skupiny Václava Ruttkaye, zachycující dokumentaristickými makro záběry flóru Vyšenských kopců u Českého Krumlova. Druhá řadová deska formace vychází 25. února digitálně a na CD. Lambda je také jedním ze tří hudebních projektů vybraných pro reprezentaci České republiky na lednovém mezinárodním showcase festivalu Eurosonic Nordeslaag.

Skupina ve složení kytaristé Filip Faschingbauer a Tomáš Zimmerman, baskytarista Václav Ruttkay a bubeník Matěj Kräussl navazuje počinem Vere Modus na debutové koncepční album Heliopolis z roku 2019. Nahrávkou pořízenou, smíchanou a masterovanou v Golden HIVE studiu Michala ‘Amáka‘ Šťastného se Lambda opět vydává cestou multimediální tvorby vyprávějící příběh beze slov prostřednictvím tematické hudby, designových prvků a uměleckých projekcí.

„Písně alba vizuálně i hudebně ztvárňují elementy přírody, jako jsou voda, kámen, dřevo, rostliny a tak dál. Terra je první z řeckých božstev, podle kterých jsme skladby pojmenovali, a šestou v řadě na nahrávce, a tvoří tak symbolický předěl mezi skladbami o flóře a fauně. Námětem předchozího alba byl zánik civilizace na planetě. S Vere Modus navazujeme na tento příběh obdobím obrody a nového života, jara po kruté zimě bez života. Proto jsme zvolili pro tento i budoucí klipy cestu makro záběrů přírody, jako by kolem nic jiného ani neexistovalo. Protože v příběhu tomu tak vlastně i je,“ říká spoluautor klipu a baskytarista skupiny Václav Ruttkay.

Jihočeská Lambda vznikla v roce 2014. Po dvou živých záznamech a jednom EP vydala skupina debutovou desku Heliopolis (2019) doprovázenou animovaným filmem poskládaným z komiksu z dílny baskytaristova studia Vencoj graphics. O rok později se stala jedním z deseti projektů vybraných v rámci výzvy Soundczech Promo, kterým pak česká hudební proexportní kancelář Soundczech sponzorovala videozáznam živého vystoupení z Lucerna Music Baru. Od svého vzniku odehrála kapela zhruba sto dvacet koncertů ve čtrnácti zemích Evropy spolu se zahraničními žánrovými kolegy z All Them Witches, Belzebong, Stoned Jesus nebo 1000mods.

„S deskou vyjde i další klip. Na jaře vyrazíme na menší klubové turné, během nějž album pokřtíme v Kasárnách Karlín v Praze. Větší turné po západní Evropě a možná i Británii si necháváme na podzim, kdy vyjde Vere Modus i na vinylech. Těšili jsme se, že se ukážeme prezenčně na obřím showcase festivalu Eurosonic Nordeslaag v holandském Groningenu, ale pořadatelé vzhledem k situaci přešli na online formu konání. Místo živého vystoupení tak alespoň poběží online náš live záznam od Soundczechu,“ říká kytarista a manažer skupiny Filip Faschingbauer.

Album Vere Modus vychází 25. února na CD a streamovacích platformách. Na jarní měsíce chystá Lambda klubové turné po českých, polských a rakouských klubech.

Pre-save alba na Bandcamp – www.lambdaband.bandcamp.com

Související odkazy:
Facebook – www.facebook.com/lambdacz
Instagram – www.instagram.com/lambdaband


DALŠÍ AKTUALITY

Shlédnutí: 205

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *