RockShock

Internetový rockový magazin

Schodiště (ex-Nahoru po schodišti dolů band) vydává fotoklip PF 2022 a zve na 8. 1. do Malostranské besedy

Text: Ondřej Fencl
Foto: archiv skupiny

Leden je pro muzikanty měsícem spánku. Kapela SCHODIŠTĚ ale v poslední době jde proti proudu. Album Kupředu jí vyšlo 1. 1. 2020… a první koncert letošního roku odehraje už tuto sobotu 8. 1. „Kdo ví, jak to bude s ‘Omikron tour 2022‘, tak jsme se rozhodli vysloveně na poslední chvíli a týden předem domluvili start sezony v domácí Malostranské besedě, dokud je vůbec možné hrát,“ říká kytarista a manažer Ondřej Fencl. „A protože v dnešní době nejspíš nedorazí davy, pojmeme to pro nejvěrnější fanoušky jako jukebox. Budeme hrát poprvé v kapelní historii bez playlistu, na přání, co se zrovna nám nebo vám bude chtít.“

Jako dárek přidává Schodiště novoroční fotoklip na písničku Stíny, kterou jako jednu z mála z alba Kupředu živě nehraje, jelikož se žánrově vymyká.

„Chtěl jsem vyrobit kapelové péefko a poděkovat fanouškům za sice neúplný, ale přesto skvělý koncertní (půl)rok,“ říká k neobvyklému videu tvůrce klipu a kapelník Vráťa Horčík.

Na rok 2022 má Schodiště naplánováno zatím osm koncertů, pokračuje i spolupráce se zpěvákem Vaškem Koubkem; společná vystoupení se v loňském roce osvědčila.

08. 01. – Praha, Malostranská beseda
09. 02. – Kladno, Dundee Jam
26. 03. – Polička, Divadelní klub + Václav Koubek
25. 06. – Roztoky u Jilemnice – výročí hasičů
23. 07. – Chotěmice, Vesnický klub Vaška Koubka
27. 07. – Vrchoslavice u Prostějova – soukromá akce
05. 08. – Blatov u Jičína, chata Prachov – Turbáza jede
06. 08. – Šemanovice u Kokořína, Nostalgická myš

Na online koncert s hostujícím Ondřejem Klímkem (Vltava, BSP…) se můžete podívat zde:
www.youtube.com/watch?v=fXxMxJfX0Yk

Videoklip Samotář z března 2021, tedy z dob lockdownových, je k vidění tady:
www.youtube.com/watch?v=JVXHwgM2VOk

Z pilotního singlu Kupředu (a zdařilého obrazového ztvárnění) se už stal vyžadovaný hit, kterým Schodiště uzavírá koncerty:
www.youtube.com/watch?v=302iHBeKG2E

Naopak vykopávací písnička na úvod koncertů je skočná, až punková Mám sto chutí, jejíž videoklip přesně vystihuje náladu v současném Schodišti:
www.youtube.com/watch?v=emnxiRJvoeQ

U fanoušků bodoval i předloňský karanténní videoklip k prastaré písni Blbá náhoda, jejíž slogan „letos potřicátý nepojedu do Paříže“ v době covidové chytil nové kontury:

Ač frontman Doktor Krajíček oslavil v září třiašedesát a kapela osmatřicet, na důchod to nevypadá. Naopak, nové CD je možná nejsvižnější a nejenergičtější v historii Schodiště. A jak naznačují pochvalné (nejen) recenzentské ohlasy, padá nejspíš na úrodnou půdu.

Ondřej Hričko (Musicserver):
„Schodiště je v nebývalé formě. Na albu nenajdeme slabého místa, mnohé písně patří k tomu vůbec nejlepšímu, co kapela stvořila. Pozitivní energie a chuť hrát je tu až hmatatelná.“

Radek Diestler (Rádio BEAT, Rozhledna):
„Pokud vám bylo Schodiště sympatické a ztratili jste ho ze zřetele, je deska Kupředu velmi dobrý důvod, proč navázat na staré avantýry.“

Jaroslav Špulák (Právo, Novinky.cz):
„Texty hudbu smysluplně provázejí a někdy i nesou. Klíma je básník, témata uchopil srozumitelně, současně jim s radostí a uměleckým zadostiučiněním vtiskl básnivost a neopomněl v nich tu a tam skrýt narážky a vtípky, které se zjeví až při opakovaném poslechu.“

Karel Souček (Hudební knihovna):
„Schodiště vyráží kupředu, ale staré dobré jistoty zůstávají. Písničky jsou energické, skočné, temperamentní, současně lehké a vzdušné, plné nápaditých melodií, barevných aranží a chytlavých refrénů… nápaditě propojených s hořkosladkými, ze života odpozorovanými texty.“

Hudebně se Schodiště částečně vrátilo k vlastním kořenům, kdy v písních dominovaly melodické linky akordeonu a klarinetu. K těm pak jako kontrast stojí kytarové a rytmicky hutné riffy podpořené saxofonem. Pro zpestření se v některých pasážích, tak jako na koncertech, objeví zvuky ze sampleru, které se vhodně doplňují s akustickými nástroji.

„Cílem bylo přenést ve studiu do nahrávek všechno to, co dělá Schodiště Schodištěm,“ dodává kapelník Horčík. „A pak také vše podřídit nemilosrdnému pravidlu, že totiž základem je písnička, která musí fungovat i bez složitých aranží.“

Obsahově, tedy textově, se autoři písní (především akordeonista a básník Miroslav Klíma) zaměřili sami na sebe, pozvolna stárnoucí chlapíky, a na věci a situace, které kolem sebe pozorují, vnímají a ke kterým se vyjadřují; leckdy naštvaně, někdy ironicky, jindy poeticky.

Schodiště je pověstné pódiovým nasazením; vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, celou kapelu ženou kupředu omlazené bicí (Jakub Homola) a kytara (Ondřej Fencl) s dynamitovou úderností; je to radost, je to jízda.

V posledních letech nastalo na koncertech vítané vyvážení, kdy většina už neřeší, ze kterého století ta která píseň je. Část příznivců stále bouřlivě reaguje na starší hitovky, zatímco ta druhá, početnější, už skáče především do rytmu novinkových festivalovek Nebudu či Stařena.

Čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru Nahoru po schodišti dolů bandu, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý radostí, který má v sobě kus ‘starého dobrého Schodiště‘, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon).

Během dvanácti let společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina semkla jak rodinka, která vesele brázdí zdejší hudební ‘moře‘. Hutný mix písní z nejslavnějšího období (kolem alb Ukazovák nasliněnej a Svinska pržola), vypalovaček z ‘comebackového‘ alba Roztoky (2011), a především našláplých novinek z kolekce Kupředu, z nichž leckteré už fanoušci z koncertů dobře znají a vyžadují.

Související odkazy:
www.schodiste.org
www.facebook.com/schodisteKupredu


DALŠÍ AKTUALITY

Shlédnutí: 216

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *