RockShock

Internetový rockový magazin

Andromeda Věry Špinarové znovu září!

obal alba

Text: Supraphon

VĚRA ŠPINAROVÁ – dáma malá vzrůstem, leč velká hlasem i srdcem by letos v prosinci oslavila 70. narozeniny. Bohužel osud tomu chtěl jinak a výjimečná zpěvačka nás opustila předčasně. Co však stále přetrvává, je její hudební odkaz, který jí po právu přisoudil status jedné z legend české pop-music. Supraphon jej nyní připomíná novou reedicí jejího albového debutu Andromeda, který poprvé vyšel v roce 1972 a nyní je k dispozici na LP, ale také na CD a digitálně s devíti bonusy.

Ač Špinarová získávala své pěvecké ostruhy od šestnácti let, kdy začala zpívat se skupinou Flamingo, ze které později přestoupila do skupiny Majestic, kde vystřídala Marii Rottrovou, na svůj albový debut si musela počkat až do svých necelých jedenadvaceti let.

Temperamentní zpěvačka už za sebou měla několik hitů, ale, jak bylo tehdy zvykem, bez přísného žánrového zaměření; přelom šedesátých a sedmdesátých let tak zněl. Její energický projev dostal několik výborných příležitostí, ale také pomohl převzatým písním k občas vitálnější podobě, než byl originál.

Podobně koncipován pak byl i Špinarové dlouhohrající debut, který dostal název Andromeda a vyšel v roce 1972 u vydavatelství Panton. V rámci hledání toho nejlepšího si Špinarová ponechala Skupinu Ivo Pavlíka, v některých nahrávkách ji však vhodně podpořily rozhlasové big bandy. Mezi autory písní najdeme jména jako D. Volejníček, P. Hannig, B. Ondráček, V. Popelka nebo olympický P. Janda, které doplnili textaři V. Čort, E. Krečmar, Z. Borovec, M. Prostějovský, V. Poštulka, Z. Rytíř či výjimečný J. Werich (Summertime).

K úvodnímu medley v čele s Music-boxem, který byl několik měsíců na čele žebříčku rádiových hitů a katapultoval Špinarovou do první ligy české populární hudby, se přidaly songy z domácích zdrojů kvality Andromeda, ale také dovozové Blues včerejší lásky (I Smell Trouble), Den a noc (Sheʼs Not There) a Volej, volej (Soley, Soley). Album tak nabídlo značný stylový rozptyl od fajnového popu přes rockový kousek až po hitový bubble gum, ale jako celek skvěle fungovalo mimo jiné i díky charakteristickému suverénnímu projevu energické ostravské zpěvačky. Devítka bonusů, která doplňuje album na CD a digitální verzi, pak nabízí novější důkazy (konkrétně) z let 1975 až 2001 o fenoménu, jímž Věra Špinarová byla a stále je i přes svůj předčasný odchod. V prosinci by jí bylo teprve sedmdesát…

Tracklist CD/LP:
1. Směs hitů Pantonu (Music-box, Domů mířím, venku svítá, Máme máj, Mý ádié, V zahradě roste kmín)
2. Den a noc (Sheʼs Not There)
3. Poste restante
4. Andromeda
5. Doktor Faust
6. První sníh (Požalej)
7. Alchymista
8. Letní ukolébavka (Summertime)
9. Jedeš k nám
10. Blues včerejší lásky (I Smell Trouble)
11. Volej, volej (Soley, Soley)

CD bonusy:
12. Jsem ženská (I Am Woman)
13. Tak nic neříkej
14. Holubí pírko
15. Oči
16. Měj mě rád
17. Já tě znám
18. I milenci jednou zestárnou
19. Já si broukám
20. Kouzlo bílejch čar


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 560

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *