RockShock

Internetový rockový magazin

Dan Bárta & Gustav Brom Czech Radio Big Band – tři výročí a jedno album pro radost

obal alba

Text: Warner Music

Zpěvák DAN BÁRTA natočil s big bandem Českého rozhlasu společné album. S humorem sobě vlastním ho pojmenoval I Killed This Song At Karaoke Last Night. Titul vychází na CD, LP a na digitálních službách.

GUSTAV BROM CZECH RADIO BIG BAND oslavil v roce 2020 osmdesátiny, jeho zakladatel Gustav Brom by se v roce 2021 dožil stovky a Dan Bárta (tehdy jako zpěvák rockové skupiny Alice) vydal svou první desku před třiceti lety. Vlastně tedy hned trojnásobně výroční album se začalo rodit právě při přípravách na narozeniny známého orchestru. „Chystal se koncert se mnou jako hostem, jenže covid, dvakrát se to překládalo, a nakonec to stejně nedopadlo. Dirigent Vlado Valovič mi posléze navrhnul, abychom připravené skladby ve studiích ČRo nahráli, když už je máme zaranžované a nacvičené. A přišla další vlna covidu… Nebylo do čeho píchnout, žádný hraní, žádný vyhlídky a nic. Pitomý, osamělý, prázdný, takový dost zoufalý období. On to ten název desky vlastně i evokuje: karaoke je, myslím, v jistém smyslu dost osamělá činnost,“ přibližuje Dan Bárta zrod alba. „Nahráli jsme ve studiu v Karlíně čtyři věci za den, kapela dula, já pěl… Bavilo mě to – big band, ten zvuk a tah – já hraju s velkou kapelou rád. Zjistil jsem, že tam je spousta mladejch šikovnejch kluků,“ pochvaluje si zpěvák. A nakonec vzniklo rovnou celé album.

Dramaturgie je pestrá a svobodná; od hitu Human indierockových The Killers přes Fortune švédsko-japonské skupiny Little Dragon až třeba k nové, do angličtiny převedené verzi Pramínku vlasů Jiřího Suchého (Big Band Twist) nebo písně Intropicture z dílny Bártovy domovské skupiny Illustratosphere.

Písně velmi rozličných autorů i interpretů upravil kmenový aranžér big bandu Miroslav Hloucal. Deska vznikala pod producentským dohledem Petra Hanzlíka ve studiích Českého rozhlasu (zvuk Rostislav Supa) a ve studiu SONO Records (mix Milan Cimfe) od loňského roku do letošního září. „Musím říct, že jsem se při té práci i dost naučil. Popravdě i to, kolik věcí neumím a asi už umět ani nebudu,“ přiznává Dan Bárta.

Příležitost vychutnat si skladby naživo budou mít návštěvníci koncertu 14. prosince v budově Českého rozhlasu v Praze. Ostatně právě s touto veřejnoprávní institucí je Dan Bárta spojen významněji: začátkem roku se představil na vlnách Českého rozhlasu Vltava jako zapisovatel a předčítač, když připravil povídkový podcast Nevinnosti světa s vyprávěním o svých cestách za vážkami a přírodou. Nové díly začne ČRo Vltava vysílat 9. prosince a Bárta se v nich vydá na cesty do Mexika, Peru, Nikaraguy, ale i na Borneo a Srí Lanku.

Album I Killed This Song At Karaoke Last Night na digitálních službách: www.WMCZ.lnk.to/IKilledThisSongAtKaraokeLastNight

Podcast Nevinnosti světawww.vltava.rozhlas.cz/danbarta

Související odkazy:
www.danbarta.cz
www.facebook.com/illustratosphere


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 543

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *