RockShock

Internetový rockový magazin

Dorota Barová vydává druhé sólové album s názvem Dotyk

obal alba

Text: 2 Media

V pátek 22. října vychází druhé sólové album zpěvačky a violoncellistky DOROTY BAROVÉ. Album s názvem Dotyk přichází tři roky po úspěšném debutovém albu Iluzja, které bylo oceněné Andělem za ‘Jazzové album roku 2018‘. Na albu Dotyk přináší kolekci nových autorských písní a textů, které nahrála v triu s kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R., Die el. Eleffant!?) a baskytaristou Milošem Klápštěm (Aneta Langerová, MarZ, Tryptych, Janoušek–Wroblewski Quartet, Beata Hlavenková).

Celé album je nazpívané v polštině a kromě Dorotiných vlastních textů obsahuje také zhudebněnou báseň polského básníka Krzysztofa Kamila Baczyńského a jeden text od polské autorky a novinářky Teresy Drozdy. Svojí intimní náladou a rafinovanou jednoduchostí Dotyk volně navazuje na předchozí Iluzju. „Album Dotyk je o setkáních a momentech, krátkých a zdánlivě nepatrných, které ale v konečném důsledku umí vyvolat bouři a velké změny v životě. Je o hledání smíření nejen se sebou samým. Je nejen o lásce. Píseň Dotyk je o křehkosti a síle dotyku,“ říká o albu jeho autorka Dorota Barová.

Vydání alba předcházel také videoklip k titulní písni Dotyk, který natočily Helena Kadlčíková a Aneta Langerová.

Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová je vedle své úspěšné sólové dráhy známá především z dua Tara Fuki (2 Ceny Anděl), jazzové kapely Vertigo (ocenění Anděl za alba Metamorphosis a Daleko) či projektu členů kapely Korben Dallas, Tugriki a také je stálou členkou kapely Anety Langerové.

Dorota Barová s lehkostí proplouvá napříč nejrůznějšími žánry, její tvorba je mnohobarevnou hudební mozaikou nejen díky spolupráci s mnoha různorodými uskupeními, ale především díky jejímu nezaměnitelnému sametovému hlasu, originálnímu autorskému a aranžérskému rukopisu a také bohatým hudebním zkušenostem.

O svých spoluhráčích Dorka sama říká: „Miroslav Chyška je skvělý muzikant, kytarista a producent. Umí vnímat hudbu v mnoha rovinách a je mistrem zvuku. Miloš Klápště je vnímán hlavně jako kontrabasista a basista, ale je to taky klavírista a zpěvák. Je to skvělý hudebník s mnoha možnostmi. Pro mne je to velká čest, že s nimi mohu hrát a objevovat hudbu.“

Album nahráli Jan Jakubec a Miroslav Chyška ve studiu Cyberbaobab. Mix a mastering provedl rovněž Miroslav Chyška, který je také producentem alba. Album vychází 22. října 2021 na CD a digitálně formou streamu i downloadu ve formátech MP3 a hires WAV. Plánováno je také vydání alba na vinylu, o jehož podporu žádá kapela svoje fanoušky prostřednictvím projektu na platformě Donio Plus. Přispěvatelé si mohou vybírat z několika odměn, vybrané prostředky budou použity na výrobu obalu, vinylového masteru a lisování 500 ks nosičů.

Album je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz. Album Dotyk vydává label Animal Music s podporou Ministerstva kultury a Státního fondu kultury v rámci Edice Animal Music 2021 podpořené grantem hlavního města Prahy.

Křest alba se bude konat v sobotu 20. listopadu 2021 během koncertu v pražském klub Jazz Dock od 19.00 hodin: www.jazzdock.cz/cs/koncert/dorota-barova-trio-krest-alba-dotyk

Nejbližší koncerty:
18. 11. – Veselí nad Moravou, KC
19. 11. od 20.00 hod. – Litomyšl, MC Kotelna

Související odkazy:
www.dorotabarova.webnode.cz
www.facebook.com/dorkabarova


DALŠÍ AKTUALITY

Zhlédnutí: 527

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *