RockShock

Internetový rockový magazin

Festival Blues Alive nabídne největší letošní tuzemskou oslavu osmdesátin Boba Dylana

Text: Arts Marketing

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který proběhne od 11. do 13. listopadu 2021 v Šumperku, připomene bohatým programem osmdesáté narozeniny BOBA DYLANA. Oslava kulatin, které legendární hudebník oslavil letos 24. května, zahrne hostování jeho bývalého bubeníka WINSTONA WATSONA na speciálním ‘dylanovském‘ koncertě ROBERTA KŘESŤANA a DRUHÉ TRÁVY, výstavu Mně se líbí Bob! s podtitulem ‘Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí‘, dvě přednášky Elijaha Walda, autora do češtiny přeložené knihy Dylan se dal na elektriku!, kolokvium s českými znalci jeho díla i blok s dylanovskými písněmi v podání JARDY SVOBODY z kapely Traband, VLADIMÍRA MERTY, JANA ŘEPKY a skupiny BROKEN HARP JANA SOBOTKY.

Program hlavních večerů uzavírají dvě nové kapely – švédští BLACK RIVER DELTA, proslulí drsným bluesovým zvukem, a MARCUS BANFANTI BAND v čele s brilantním bluesrockovým kytaristou Marcusem Bonfantim, frontmanem legendárních Ten Years After. V Šumperku tuto sestavu doplní skotský pianista, zpěvák a skladatel PADDY MILNER.

„Dylanovská linka se potáhne všemi dny konání festivalu a bude to největší letošní oslava jeho narozenin. Spolupracujeme na ní s organizátory každoroční akce Dylan Days, kteří ji před dvaceti lety začali pořádat v Daňkovicích na Vysočině, poslední léta se koná v pražském kulturním centru Kaštan,“ říká na úvod dramaturg Ondřej Bezr.

Americký bubeník Winston Watson, který vystoupí na speciálním koncertu s Robertem Křesťanem a Druhou trávou, absolvoval s Bobem Dylanem v letech 1992–1996 desítky koncertů v rámci Dylanovy Never Ending Tour. „V jejím rámci jsme jej viděli i čtyřikrát v Praze; vůbec poprvé v roce 1994 a poté na třech po sobě jdoucích koncertech v březnu 1995,“ zdůrazňuje Ondřej Bezr. Winston Watson také hrál na Dylanových albech MTV Unplugged a Time Out Of Mind. Kromě Dylanova bandu hrál Watson např. v dalších významných amerických kapelách Gin Blossoms nebo Giant Sand, v současné době je členem ostře sledované skupiny XIXA. Watson také uvede v Šumperku svůj dokumentární film, který osobně natočil na cestách s Bobem Dylanem: Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watsonʼs Incredible Journey.

Hned v první den festivalu, ve čtvrtek 11. listopadu, bude otevřena ve Vlastivědném muzeu Šumperk výstava Mně se líbí Bob! s podtitulem ‘Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí‘, kterou pro šumperské muzeum připravilo pražské Pop Museum.

Do Šumperka také přijede ELIJAH WALD, respektovaný hudební historik, autor mimo jiné letos do češtiny přeložené knihy Dylan se dal na elektriku!, ale také badatel v oblasti raného blues. V Knihovně T. G. Masaryka, která letos bude jedním z nových festivalových působišť, pronese dvě přednášky. Jednu na dylanovské a jednu na bluesové téma. „A protože je Elijah Wald sám také hudebník, nebude chybět ani jeho koncertní blok v hlavním festivalovém programu,“ dodává Ondřej Bezr.

Ve velkém sále knihovny také proběhne kolokvium, na kterém na otázky moderátora, hudebního publicisty a hudebníka Ondřeje Konráda budou odpovídat zpěváci a překladatelé Dylanových písní Robert Křesťan a Jan Řepka, literární vědci Petr Onufer a Jakub Guziur a hudební publicista a muzikant Jan Sobotka.

„O Dylanovi ovšem nebudeme jenom mluvit, budou se také hrát jeho písně,“ zdůrazňuje Ondřej Bezr. V samostatném pátečním odpoledním bloku v šumperském Klášterním kostele zahrají Vladimír Merta, Jarda Svoboda z kapely Traband, Jan Řepka a skupina Broken Harp Jana Sobotky.

Blues Alive také oznamuje poslední dvě zahraniční jména do svého hlavního večerního programu ve velkém sále šumperského Domu kultury. Z Velké Británie přijede formace Marcus Bonfanti Band feat. Paddy Milner, v jejímž čele stojí brilantní bluesrockový kytarista Marcus Bonfanti, známý nejen z vlastních projektů, ale od roku 2014 také jako frontman legendárních Ten Years After. V této speciální sestavě Bonfantiho kapelu doplňuje skotský pianista, zpěvák a skladatel Paddy Milner. Druhou nově ohlášenou akvizicí 25. ročníku Blues Alive je švédská skupina Black River Delta, která svůj drsný zvuk čerpá z klasických bluesových legend, jako je Robert Johnson, stejně jako ze syrového stylu R. L. Burnsidea a moderních bluesových a rockových umělců, jako jsou The Black Keys, Gary Clark Jr. a Black Rebel Motorcycle Club.

K již dříve potvrzeným zahraničním jménům na letošním ročníku Blues Alive patří jedna z klíčových kapel chicagského blues posledních více než třiceti let LILʼ ED & THE BLUES IMPERIALS, jedna z největších harmonikářských hvězd historie RICK ESTRIN s kapelou THE NIGHTCATS a legenda chicagského blues, zpěvák a kytarista JOHN PRIMER. Oba posledně jmenovaní získali ocenění Blues Music Awards při posledním ročníku cen – Rick Estrin & The Nightcats byli vyhlášeni ‘Kapelou roku‘ a John Primer ‘Umělcem roku v tradičním blues‘. Vedle nich v Šumperku zahrají například americký kytarista KIRK FLETCHER, britský zpěvák PAT FULGONI s formací BLUES EXPERIENCE, americký pianista BRUCE KATZ s britským harmonikářem a zpěvákem GILESEM ROBSONEM a holandský zpěvák a kytarista HANS THEESSINK.

Více informací o účinkujících najdou zájemci na www.bluesalive.cz. Pravidla pro vstup se budou řídit hygienickými opatřeními, která budou platit v době konání akce.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 565

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *