RockShock

Internetový rockový magazin

Skupina Mrakoplaš vybrala necelých sto tisíc na výzkum a prevenci Alzheimerovy choroby

Text: Ricardo Delfino
Foto: archiv skupiny

Hudební skupina MRAKOPLAŠ uspořádala 26. září jubilejní desátý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer s heslem ʻNezapomeňme na sebeʻ. Dražbou raritních předmětů, prodejem vstupenek a dary partnerů získali hudebníci částku 91 560 korun, kterou věnovali vědecké iniciativě AD Centru. Akci podpořili účastí v prostorách pražského Divadla V Dlouhé herec Zdeněk Svěrák, kytarista Stanislav ʻKlásekʻ Kubeš, baskytarista Vladimír ʻGumaʻ Kulhánek a moderátor a zpěvák Miroslav Ošanec.

Na návštěvníky čekal rozmanitý program v čele s bluesovou skupinou Mrakoplaš, která kromě svého repertoáru doprovázela hudební i nehudební hosty. Akci podpořil svým vystoupením herec a jeden z autorů her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák, který diváky oslnil ztvárněním části semináře ze hry Švestka tematicky o neschopnosti udržet myšlenku. Nečekanou změnu v programu z důvodu onemocnění hosta, klávesisty a zpěváka Jana Holečka, na poslední chvíli zachránil jeho kapelní kolega a baskytarová ikona Vladimír ʻGumaʻ Kulhánek.

„Mezi hudebními vstupy proběhla aukce raritních předmětů, na které se podařilo pro AD Centrum a jeho výzkum vybrat desítky tisíc korun, za což upřímně děkujeme. Dražily se předměty, jako například CD s audio záznamem divadelní hry Švestka Divadla Járy Cimrmana s podpisem posledního žijícího autora Zdeňka Svěráka, fotografie hostů s autogramem či foukací harmonika nedorazivšího Honzy Holečka. Výrazně pomohly také dary od MÚ Klecany a firmy BaSys,“ popisuje dražbu organizátor akce a člen skupiny Mrakoplaš Martin Kalenda.

V průběhu večera vystoupil také vedoucí AD Centra profesor doc. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., který diváky seznámil s vývojem preventivních metod diagnózy onemocnění a jejich distribuci zdravotnickým profesionálům, na který budou dary využity. Zároveň představil nové projekty, které by v budoucnu mohly výrazně ovlivnit léčbu této neurodegenerativní choroby. Diváky vyššího věku vyzval, aby se neváhali zapsat coby dobrovolníci do srovnávací studie, která pomáhá výzkumu včasného odhalení Alzheimerovy demence.

„K pořádání této benefiční události nás inspirovaly případy onemocnění v našem nejbližším okolí a rodinách, ale také odchod duchovního otce naší skupiny, autora fantasy série Úžasná Zeměplocha a dalších titulů, Terryho Pratchetta, který s touto dosud nevyléčitelnou chorobou také bojoval. Skupinu jsme pojmenovali po jednom z hrdinů jeho knih, nedostudovaném čaroději, a v minulosti jsme měli tu čest se s touto ikonou literárního světa setkat, dokonce právě v Divadle V Dlouhé,“ dodává Kalenda.

Charitativní koncert proběhl pod záštitou 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady v Praze a Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.

Partneři:
AD Centrum, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Národní ústav duševního zdraví MÚ Klecany, BaSys CS, s. r. o.

Mediální partneři:
Česká televize, TV Nova, Rádio 1, Rádio BEAT, Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas 2, Český rozhlas 3, Country Rádio, Rádio Proglas, Rádio Samson, Rádio Folk, Rádio Signál, Folktime


DALŠÍ AKTUALITY

Shlédnutí: 197

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *