RockShock

Internetový rockový magazin

Letošní Monster Of Metal And Hardcore bude pomáhat dvojčatům Týnce a Radovánkovi Hagenovým

Text: Libor Mazura

Dvojčata Týnka a Radovánek Hagenovi – úžasné dětičky, které už delší dobu sledujeme a podporujeme na dálku, žijí se svými rodiči v Ostravě. Narodila se v roce 2016 a v jejich sedmi měsících jim byla sdělena v té době ještě nekompromisní a zdrcující diagnóza – spinální muskulární atrofie (SMA) I. typu. Nemoc, která postupně ochromuje veškeré svalstvo včetně toho, které podporuje polykání a dýchání, a ještě donedávna bohužel končila fatálně, má naštěstí dnes naději na léčbu, která zpomaluje, a dokonce i zastavuje průběh nemoci. Zázraky se zkrátka dějí, medicína jde neuvěřitelně dopředu, avšak zázračný lék Spinraza je zároveň nejdražší v historii.

Naštěstí se věci daly v poslední době do pohybu a pojišťovny dávají zelenou této léčbě. Proto i Týnka s Ráďou dostávají vakcíny léku Spinraza a proces nemoci se zpomaluje. Samotná léčba tímto lékem je však velmi nákladná; jedna dávka stojí v přepočtu okolo 2 milionů korun. Lék se první rok při zahájení léčby aplikuje celkem sedmkrát, v dalších letech se pak aplikace snižuje na 3 dávky, a to do konce života pacientů a pacientek. Kromě toho je zapotřebí intenzivní rehabilitace a řada kompenzačních pomůcek, a to vše navíc samozřejmě dvakrát.

Už třikrát jsme spolu dokázali pomoci, zkusme to prosím i letos! A třeba i proto, že maminka Evička, kdyby to neměla tak daleko a neměla tolik povinností kolem dětí, jistě by ráda dorazila zapařit na akci jako kdysi a možná si i sama koupila do sbírky další tričko Hypnos nebo Street Machine. Je zkrátka jednou z nás. Tak dorazte a podpořte je s námi!

Letošní Monster Of Metal And Hardcore, který se uskuteční v sobotu 25. 9. 2021 v Trutnově-Voletinách, představí celkem sedm převážně tvrdě metalových kapel.

Hlavní pořadatel Libor Mazura, jinak kytarista trutnovské skupiny Neodůvodnitelná lítost, se podělil s regionálním portálem Trutnovinky (www.trutnovinky.cz) o několik slov nejen k letošnímu ročníku Monster Of Metal And Hardcore.

Jakou cestu ušel festival za patnáct let své existence?
Myslím si, že velkou. Z desítek návštěvníků se postupně vyhoupl na stovky. V rámci české klubové undergroundové metalové scény to dost možná nemá srovnání. Vedle precizní organizace, na které si zakládám, jsme si vytvořili i vlastní merch, který je obvyklý spíš na větších venkovních festivalech. Máme vlastí trička, kšiltovky, látkové tašky, odznáčky nebo třeba bodýčka pro miminka. Z každé akce navíc vznikají live videa, aftermovie, zajistíme profi fotografy – jeden jezdí z Polska –, v rádiích jedou spoty. Jeden z nich běžel několikrát i na televizi REBEL 2. Můj dobrý kamarád Maty – zpěvák z kapely Gutalax (nyní asi nejznámější české kapely tohohle žánru v zahraničí) – mě jednou potěšil, když řekl o Monsteru, že se může srovnávat s předními evropskými klubovými akcemi.

Zavzpomínáš na první ročník?
Konal se ve Rtyni v Podkrkonoší. Vstup byl od 19.00 hod. za symbolických 60 kaček a účast přislíbili Prokion, Exorcizphobia, Dee Pee, Všechna rizika, Vyxlaj Want a Desolated. Bohužel Vyxlaj Want a Všechna rizika na poslední chvíli odřekli, a tak místo nich zaskočila partička Na3to! Lidí se nám moc nesešlo, ale na první ročník to nebylo špatný a akce se celkem vydařila. Proto byla i chuť pořádat druhý Monster Of Metal, ale tentokrát v Trutnově…

Proč a s jakou vizí jsi festival zakládal?
Žádná vize nebyla. Upřímně, nechal jsem se do toho ukecat svým spoluhráčem Liborem Buriánem z kapely Prokion. Libor taky přišel s názvem Monster Of Metal And Hardcore. Brali jsme to jako možnost, jak si zajistit v rámci výměny další koncerty, tedy my pozveme někoho k nám a oni pro změnu někde zajistí koncert pro nás. S koncem téhle kapely tohle ale padlo, dnes si již volím kapely čistě podle svého uvážení.

Mluví ti někdo do organizace, dramaturgie a dalších věcí spojených s pořádáním festivalu? Anebo si všechno jedeš ve svojí režii?
Občas s manželkou anebo s kolegou Tomášem Trochimovičem, se kterým spolupořádám navíc i Rock In Trutnov a Fire In Heaven, zkonzultuji některé své nápady. Občas se mě snaží od některých věcí odradit, abych neplýtval svými silami, časem nebo penězi. Já si to však vždy udělám po svém. Naštěstí jsem zatím nikdy neudělal něco, čeho bych musel litovat anebo mě za to někdo kritizoval.

Máš nastavenou nějakou laťku hudby, kterou chceš na festivalu prezentovat?
Mojí pomyslnou laťkou je, že dělám akci pro lidi, a ne jen pro sebe. Dávám na akci různé metalové žánry (death, thrash, grind apod.), aby si každý našel to svý. Poslouchám přání návštěvníků a pokouším se tam dostat kapely, který lidi chtějí, i když to občas není jednoduché. Myslím si, že problém menších pořadatelů je, že zvou kapely, co se libí pouze jim, anebo jsou do značné míry limitováni tím, co jsem už naznačil, tedy ‘vracečkou‘ koncertů.

Co byl zatím pomyslný top? Co tě potěšilo nejvíce?
Nemám žádný pomyslný top. Těch věcí, které se zadařily, a kapel, které se podařilo na akci dostat, byla spousta a těžko vybírat jednu. Jako pořadatel jsem se mohl setkat s mnoha známými metalovými osobnostmi. Kapely mě zvaly, abych jim křtil CD. Polská kapela Comin mě třeba pozvala na natáčení videoklipu, kde jsem si zahrál jednoho výtržníka z davu. Těší mě, že se mi hlásí kapely samy, a to i ze zahraničí. Přišla mi například nabídka z jedné brazilské agentury na spolupráci. Nebýt minulý rok covid, dočkali jsme se ve Voletinách brazilské kapely Hatefulmurder, zastoupenou agenturou, která bookuje koncerty nejen v Jižní Americe, ale po celém světě. A ještě jeden takový milý malý bonus je, že díky naší akci se dalo dohromady několik párů, které jsou spolu dodnes, a dokonce se i vzaly a založily rodiny.

Jaký line-up je připravený na 16. Monster? Zkus nám představit kapely.
Nejprve musím poznamenat, že letošní Monster se bude pořádat v již čtvrtém náhradním termínu. Úplně původní termín byl na jaře 2020, ale kvůli covidu a zavedeným opatřením jsme ho museli přesunout nejprve na podzim 2020 a poté i na jaro 2021. Ani v tomto termínu ho však nebylo možné pořádat, o to víc jsem rád, že téměř celý line-up se nám podařilo domluvit i na doufám definitivní termín 25. září. Headlinerem je bezesporu kapela Hypnos v čele s Brunem Kovaříkem, který je jednou z nejvýznamnějších osobností české deathmetalové scény posledních třiceti let. Velkým lákadlem jsou i Spasm, které zná spousta fanoušků z trutnovského festivalu Obscene Extreme a kteří zaujmou především svou vyzývavou live show. Místní kapelu Exorcizphobia asi netřeba dlouze představovat, je to už stálice nejen u nás a věřím, že i spousta čtenářů Trutnovinek je dobře zná. Desire For Sorrow mají za sebou úspěšnou tour po Evropě i Mexiku. Z Polska dorazí kapela Warbell se svou charismatickou zpěvačkou, i oni odehráli spoustu koncertů po Evropě. Dále se představí kapela Elysium z Týnce nad Labem a Everyday Hate, hradecká kapela s trutnovským bubeníkem Mírou Votočkem.

HYPNOS
Česká deathmetalová legenda, která sdílela pódia s kapelami jako Amon Amarth, Behemoth či Six Feet Under. Hypnos zavítají do Trutnova v čele s Brunem Kovaříkem a je nám ctí přivítat takovou osobnost. Představí své nové album Blackcrow.

SPASM
Nejznámější česká drum’n’bass gigolo gore grind banda, kterou nejen všichni Trutnováci díky akci Obscene Extreme dobře znají. Po pěti letech se vrátí opět na pódium ve Voletinách a budeme si moct ‘zazpívat‘ jejich zlidovělé hitovky Miss Piss Junior, Beautiful Human Toilet nebo Ladyboy party.

EXORCIZPHOBIA
Domácí stálici na poli thrash metalu není třeba moc představovat. Na konci léta Exorcizphobia oslaví 15 let na scéně. Koncertně objela téměř celou Evropu, podělila se o pódium s Exodus, Napalm Death či M.O.D. Jen co se tahle banda na konci roku 2019 vrátila z Izraele, začala pracovat na dalším albu Digitotality, které vyšlo v listopadu roku 2020. Tento rok vydávají EP Friend Of Lunacy.

ELYSIUM
Deathcorová smečka, která umí opravdu nažhavit a nabudit publikum. Zpěvák má koule i na to, skočit si do davu fanoušků nebo lézt po lešení či trámech okolo pódia, takže si koukejte připravit bicáky. Přijedou prezentovat novou desku The Path Of No Return a pro velký úspěch se vracejí do Trutnova.

DESIRE FOR SORROW
Melodic/blackmetalová kapela, která vznikla v roce 2009 v Českých Budějovicích. Od vydání debutového alba At Dawn Of Abysmal Ruination z roku 2014 se víceméně nezastavili. Hned o rok později vyrazili na své první evropské turné a v roce 2016 k tomu pak přidali turné po Mexiku. V roce 2016 taktéž vstoupili do stáje MetalGate Records, kde nejprve vydali EP The Rotten Brood a předloni pak druhou řadovku Visions, kterou vám představí právě na Monsteru.

WARBELL
Zde si přijdou na své milovníci kapel typu Arch Enemy a ženského zpěvu. Jejich hudba se řadí do žánru melodického death metalu, který doprovází silný charakteristický ženský growl. V minulosti dělali Warbell support např. pro Decapitated nebo Tortharry. Zahráli i ve Švýcarsku, UK nebo Itálii a taky na největším polském metalovém festivalu Pol’and‘Rock (ex-Woodstock).

EVERYDAY HATE
Kapela založená v roce 2000 za velké pomoci bratrské, dnes už nehrající kapely Jedna krev (RIP). Jak sami říkají, mají rádi dobrou muziku, fér lidi a starou školu hardcoru. Během let prošla sestava různými obměnami a spolu vydali tři alba: Support In Unity, Hardcore Family a Rebirth.

Jak se za patnáct let změnili návštěvníci festivalu i muzikanti? A změnili se?
Neřekl bych, že se muzikanti nebo návštěvníci nějak výrazně změnili, kromě toho, že jsme časem asi všichni trochu zestárli a ti nejmladší jsou dnes už ostřílení metaloví fanšmejkři. Co se ale hodně změnilo, je celkově pořádání akce. Začal jsem ji organizovat v době, kdy nebyl Facebook, Instragram, YouTube či jiné sociální sítě. Akce se propagovala pouze tištěnou formou anebo u stolu u piva. Víkendy jsme trávili objížděním okolních obcí a vylepováním plakátů a rozdáváním letáčků. Dnes už se vše řeší hlavně propagací na FB, přes vlastní stránku a vytvořením události můžeme pružně aktualizovat veškeré info a oslovit mnohem více lidí, a hlavně mnohem dál. Takže návštěvníci už vědí, kam jdou. A stejně tak propagace jednotlivých muzikantů je díky internetu obecně nebo třeba prostřednictvím videoklipů na YouTube mnohem lepší než před 10–15 lety.

Na festivalu se také vybírají peníze na dobrou věc. Jak se zrodila charitativní myšlenka akce?
Všechno je to především díky mé dceři Terezce. Po jejím narození jsme si prošli velice těžkým obdobím, kdy jsme byli kvůli jejímu zdravotnímu stavu často rozděleni. Zatímco byla manželka s malou v nemocnici, já se staral o naši starší dceru Verunku doma. Bez pomoci rodiny a přátel bychom to těžko zvládli. Uvědomili jsme si, co je v životě nejdůležitější a že někdy jen zdánlivě malá pomoc může znamenat strašně moc. Manželka tak přišla s nápadem, že když už se nás na téhle akci sejde takové množství lidí, koruna ke koruně může někomu podobně těžkou situaci pomoct trochu líp zvládnout. Vlastní zkušenost nás tak přivedla k nápadu spojit příjemné s užitečným. Díky úžasným fanouškům, kteří dokazují, jak úžasná komunita jsme a jak ti na první pohled drsní metalisti mají srdce na správném místě, jsme již pomohli malým pacientům přes Nadační fond Šance onkoláčkům, malému Tomášku Voborníkovi z Lomnice nad Popelkou a Ellence Jantošovičové z Dolních Kounic na Moravě. Vážíme si i podpory města, které bere i pomyslný dohled nad sbírkou tím, že nám pomůžou s oficiálním zapečetěním a následně i přepočítáním vybrané částky. My danou částku vždy zveřejníme, zaokrouhlíme a odesíláme na účet.

Pro koho je sbírka určená letos?
Protože víme, jak náročná je péče o nemocné dítě, dovedeme si představit, jak náročné musí být starat se o dvě těžce nemocné děti. Problémy naší dcery nás částečně spojily s osudem jedné mladé milé rodiny z Ostravy, kterou tvoří úžasní rodiče, jejich novorozená dcera Innuška a dvojčátka Týnka a Radovánek, oba s nemocí SMA. O této nemoci se asi nemusíme déle zmiňovat, všichni víme, jak zákeřná a nemilosrdná umí být. Milující rodiče dělají všechno pro to, aby se dětem dobře dařilo, a my bychom jim moc rádi pomohli tuto náročnou cestu alespoň trochu usnadnit. Po bližším seznámení s nimi jsme navíc k našemu překvapení zjistili, že jejich mamince není tato hudba vůbec cizí a bývala to veliká fanynka právě kapely Hypnos.

Poslední otázka. Jaký moment z těch patnácti festivalových ročníků ti nejvíce utkvěl v paměti?
Jednoznačně dvoudenní Monster v roce 2008. Tehdy jsem si naložil opravdu velký sousto. Pozval jsem si mimo jiné i velký kapely, jako jsou Tortharry, Fleshless apod. Některé věci se ale nepovedly, jak by měly, byl tam časový skluz, šetřil jsem peníze na ozvučení, jen abych tam měl ty známé kapely. Za to se mi pak dostalo i veřejné kritiky z pódia účinkujících kapel. Zpěvák z Fleshless mě pak po akci seřval, že když na to nemám, ať to nedělám. Tam jsem zjistil, že některé věci se nedají uspěchat nebo podcenit a vyplatí se dát si se vším víc práce. Poučen z předchozího nezdaru tak beru na akce už jen ty nejlepší klubové zvukaře, a kvalitní zvuk je jednou z domén Monsteru. Se zpěvákem s Fleshless jsme od té doby již přátelé a v roce 2017, kdy si na Monsteru opět zahráli, nechápal, kolik tam mám lidí a jak to mám organizačně dotažený.

Související odkazy:
www.monsterofmetal.cz
www.facebook.com/MonsterOfMetalAndHardcore
www.facebook.com/events/426408414828590


DALŠÍ AKTUALITY

Shlédnutí: 225

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *