RockShock

Internetový rockový magazin

Na věčnost odešli Pavel Pelc a Dusty Hill

Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid, Jiří Rogl

Červenec můžeme bez nadsázky označit za černý měsíc pro rockové muzikanty, na onen svět jich v průběhu letních dní odešlo mnoho. Mě nejcitelněji zasáhly dvě zprávy: že zemřel baskytarista skupiny Progres 2 PAVEL PELC, kterého o několik dní později následoval člen texaských ZZ Top a hráč na stejný nástroj DUSTY HILL. Protože oba muzikanty několik věcí spojovalo, připomeňme si je společně v následujícím článku.

Pavel Pelc se narodil 29. července 1949. Jeho hudební kariéra začala již v roce 1965, kdy působil ve vokální skupině Singings. Odtud přešel do kapely Speakers, později přejmenované na Junior. Zde hrál v letech 1968–1970. Na čas zakotvil ve skupině Jana Sochora, která doprovázela popového zpěváka Boba Frídla. Zde se Pelc seznámil se Zdeňkem Klukou a Pavlem Váněm, s nimiž nahrál pod hlavičkou kapely Barnodaj album Mauglí (1978). Na něm se však ještě autorsky nepodílel.

Barnodaj se později přeměnil do Progresu 2. Tím započala nejúspěšnější éra těchto rockerů. V roce 1980 vyšlo kultovní album Dialog s vesmírem. Zde už byl Pelc podepsán pod dvěma skladbami: šlo o hit Píseň o jablku a výbornou Tisíce mých očí. Na reedici z roku 1999, která představuje Dialog s vesmírem v jeho původní, tedy nezkrácené verzi, k nim přibyly ještě instrumentálka Honička a Výkřik v Proxima Centauri.

V různých sestavách Progresu 2 zůstal Pelc jeho pevnou součástí a dál byl aktivní, i coby autor. Na album Třetí kniha džunglí (1982) napsal píseň To já se vracím, hned pět Pelcových skladeb můžeme nalézt na desce Mozek (1984). Na zatím poslední nahrávku Tulák po hvězdách (2018) přispěl kompozicí Vracím se. Další už bohužel nepřidá.

Kromě Progresu 2 krátce působil v kapelách Futurum a Bronz. Zubatá si pro Pavla Pelce přišla 22. července 2021 – týden před jeho sedmdesátými druhými narozeninami.

Dusty Hill se narodil jako Joseph Michael Hill 19. května 1949 v Dallasu. Byl tedy o několik měsíců starší než Pavel Pelc a také jemu učarovala baskytara, na kterou hrál od svých třinácti let. Díky matčině sbírce elpíček byli jeho hrdiny Muddy Waters nebo B. B. King. Jedna z prvních kapel, v níž hrál, se jmenovala American Blues a existovala mezi lety 1966–1968. Právě v ní se sešel s bubeníkem Frankem Beardem, se kterým později tvořil rytmickou dvojici ve slavných ZZ Top.

Připojil se k nim až poté, co v roce 1969 vydali svůj první singl. Tehdy jeho ani Billy Gibbonse ještě nezdobil později tak charakteristický plnovous. Dusty k tomu v rozhovoru pro deník Caller-Times řekl: „Vykašlali jsme se na holení. A tím to, jednoduše řečeno, začalo.“

Se ZZ Top nahrál všechna dosavadní alba. Hned od začátku se zapojil do skládání. Je spoluautorem všech zásadních hitů kapely. Jmenujme například: Jesus Just Left Chicago, Cheap Sunglasses, Legs, Give Me All Your Lovin‘ či My Head’s In Mississippi.

Když se ho novinář David S. Rotenstein z deníku Palm Beach Post zeptal, co hrají za styl, odpověděl: „Kombinujeme blues a rock. Jsme prostě rocková kapela hodně ovlivněná blues.“

Za pozornost stojí událost, která se stala 16. prosince 1984. Tehdy se Hill nešťastnou náhodou střelil do břicha. Později k tomu uvedl: „Dodnes nevím, jak se to mohlo stát. Ale v tu chvíli jsem vlastně nic necítil. Věděl jsem jen, že se musím okamžitě dostat do nemocnice, takže jsem sedl do auta a jel tam. Teprve když jsem dorazil do nemocnice, uvědomil jsem si, co se stalo, a dostal jsem šok.“

Dusty Hill skonal 28. července 2021 ve svém domě v Houstonu ve státě Texas, příčina úmrtí nebyla oznámena. Ocitujme na závěr rockerův výrok pro časopis Kerrang! z roku 1991, který lze považovat za jeho vyznání: „My bereme naši muziku vážně. Všichni jsme dobří muzikanti, ale znáte to: někteří lidi to berou až moc vážně. Je to jako ‚rozsviť a začni žít‘…“

Oba baskytaristé se nesmazatelně zapsali do srdcí rockových fanoušků.


DALŠÍ ROCK HEAVEN

Zhlédnutí: 530

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *