RockShock

Internetový rockový magazin

Pařát vydá na vinylu dema Silent Stream Of Godless Elegy z devadesátých let

Text: Pařát

V létě 1995 se ve Skaličce, malé obci nedaleko Hranic na Moravě, dala dohromady skupin Epitaph. U jejího zrodu stáli bratři Radek (kytara) a Michal (bicí) Hajdovi, k nim se přidali Petr Staněk (kytara a zpěv), Zuzana Zamazalová (housle a později i zpěv) a Filip Chudý (baskytara).

Zatímco bratři a slečna neměli dosud žádné kapelní zkušenosti, Petr s Filipem už nějaký čas dělali rámus ve Scapegoat; Petr také v Parasophismě a ve Vacuu. Na první pohled v sestavě Epitaph překvapují housle, ale inspiraci My Dying Bride Radek odmítal: „Ten nápad vznikl ještě dřív, než jsme se s hudbou MDB – snad kromě Petra – vůbec setkali. Prostě jsme chtěli kromě kytar ještě nějaký nástroj a housle se nám zdály nejvhodnější… Případnému srovnávání s MDB se bránit nemusíme; stačí, když si každý poslechne naše nahrávky. Veškerá podobnost končí nástrojovým obsazením… Housle používáme jako rovnocenný nástroj.“

V tehdejších poměrech bylo běžné, že kapely přichystaly demonahrávku, co nejdříve to šlo, a Epitaph nebyli výjimkou. Měsíc jim stačil na to, aby složili čtyři skladby a v září je nahráli ve studiu Fors, kam se tehdy vydávala celá řada undergroundových kapel. Demo Apotheosis vyšlo s podporou Shindy Productions pod novým názvem SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, protože krátce před vydáním kazety pánové a dáma zjistili, že by nebyli jediným Epitaphem na světě. Těsně před tiskem obalů tedy Radek vymyslel sáhodlouhé pojmenování ‘Tichý proud bezbožné elegie‘.

Demo číslo dvě bylo nahráno v červenci 1996 ve studiu Poličná a následně vydáno na audiokazetě u Shindy Productions pod názvem …Amber Sea. V době, kdy MC vyšla, už SSOGE pobývali ve studiu Shaark a nahrávali albový debut Iron. Od té doby uplynulo čtvrt století, během kterého se SSOGE stali jednou z nejvýznamnějších kapel tuzemské metalové scény. Jejich hudba se vyvíjela, stejně tak se měnila sestava. Z té původní, která nahrála obě dema, v kapele funguje už jen kytarista Radek Hajda.

V dubnu 2017 Pařát vydal obě dema SSOGE poprvé na CD (digipacku) a letos dojde také na vinyl. Datum realizace LP je stanoveno na 20. června, v den, kdy vyjde také 100. číslo magazínu Pařát (jehož součástí LP samozřejmě nebude).

K vinylu Apotheosis & …Amber Sea, jehož grafická podoba bude vyvedena v ryze černobílém provedení na černém vinylu, nachystáme také novou várku merchandise (na černém textilu) s motivem old SSOGE.

Předobjednávky budou spuštěny v Pařátshopu 1. června.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 501

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *