RockShock

Internetový rockový magazin

Orquestrina Radka Baboráka připomíná novým albem sté výročí narození Ástora Piazzolly

Text: 2 Media
Foto: Zuzana Bönisch

Ve čtvrtek 11. 3. 2021, přesně v den nedožitých stých narozenin legendárního argentinského skladatele Ástora Piazzolly (1921–1992), jehož hudba proslavila argentinské tango, vydává světově známý hráč na lesní roh a dirigent RADEK BABORÁK nové album s výběrem těch nejslavnějších Piazzollových skladeb.

Album, nazvané Cautrocientas Estaciones De Ástor Piazzolla (tedy Čtyři sta ročních období Ástora Piazzolly), volně navazuje na předchozí titul Piazzolla (2019, Animal Music) a Radek Baborák, slavící narozeniny shodou okolností v ten samý den jako Piazzolla, pro něj vybral skladby Čtyři roční období v Buenos Aires, Le Grand Tango, Adiós Nonino a Obliviona Libertango, které ve spolupráci se skladatelem Tomášem Illem upravil pro svůj soubor RADEK BABORÁK ORQUESTRINA.

Soubor je složen ze špičkových sólistů, kteří využívají své virtuozity a vzácné souhry k dosažení soustředěného a vášnivého provedení Piazzollova ‘tanga nueva‘. Baborákova nedostižná lehkost hry na lesní roh, ve všech rejstřících svobodně se pohybující basklarinet Petra Valáška, houslová sóla koncertního mistra Vídeňských symfoniků Dalibora Karvaye, virtuózní vibrafon Ladislava Bilana a energický klavír Václava Krahulíka tvoří základní sestavu barev souboru.

Orquestrina obohacuje katalog zvukových efektů používaných v piazzollovském repertoáru o řadu novinek, jako jsou údery do lesního rohu, slapování na basklarinet, preparovaný klavír, napodobování zvuků cikád, sirén apod. Členové Orquestriny zahrnují do skladeb často autorské kadence nebo improvizace. Jejich živelně energická, ale současně i lyricky zahloubaná interpretace povyšuje Piazzollovu mistrovskou kompoziční invenci na zcela novou úroveň.

Album bylo nahráno ve studiu SONO Records ve spolupráci s producentem a hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem a se zvukovými mistry Milanem Cimfem, Pavlem Karlíkem a Adamem Karlíkem. Autorem grafického návrhu obalu je Jakub Spurný ze Studia Najbrt, autorkou ilustrací v něm obsažených je Anežka Hájková. Album vychází na CD a v digitálních formátech, je distribuováno společností Supraphon a také k dispozici ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz.

Album Cautrocientas Estaciones De Ástor Piazzolla vydává label Animal Music v rámci Edice Animal Music 2021 podpořené grantem hlavního města Prahy a pod záštitou Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze. Album bude v den vydání, tj. čtvrtek 11. 3. 2021, večer ve 20.00 hodin pokřtěno formou online streamingu na facebookovém profilu Animal Music.

Radek Baborák Orquestrina na albu účinkuje ve složení: Radek Baborák (lesní roh, umělecký vedoucí), Petr Valášek (basklarinet), Václav Krahulík (klavír), Dalibor Karvay, Martina Bačová a Milan Al-Ashhab (housle), Karel Untermüller a Vilém Kijonka (violy), Hana Baboráková (cello), David Pavelka (kontrabas), Jiří Stivín ml. (perkuse), Ladislav Bilan ml. (vibrafon), Hana Švestková Dohanlová (harfa), Ondřej Roskovec (fagot), Kateřina Javůrková, Mikuláš Koska a Kryštof Koska (lesní rohy).

www.baborak.com

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 281

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *