RockShock

Internetový rockový magazin

Trio Jan Hrubý – Ondřej Fencl – Sean Barry vydalo v polovině února live album Kouzlo okamžiku

Text: Ondřej Fencl
Foto: archiv skupiny

Akustické trio, potažmo kvartet, kolem legendárního houslisty JANA HRUBÉHO vysílá prostřednictvím vydavatelství Galén do světa záznam ze dvou loňských, ještě předcovidových únorových koncertů – 5. 2. 2020 v pražské Malostranské besedě a 22. 2. 2020 v ostravském Parníku. Jako host sestavu posílil perkusista MICHAL HNÁTEK (Divadlo Elf, 5P Luboše Pospíšila). Jako pěvečtí sólisté se střídají klávesista a kytarista ONDŘEJ FENCL (mj. Hromosvod, Marsyas, Vl. Merta, Schodiště…) s hráčem na keltskou harfu SEANEM BARRYM (mj. Lenka Filipová, ex-Irish Dew, kdysi hrál i anglické královně), svorníkem jsou housle matadora českých rockových houslí Jana Hrubého.

„Projekt vznikl náhodou, všichni zúčastnění běžně doprovázíme Vláďu Mertu, a když jednou nečekaně nemohl na koncert, zahráli jsme bez něj. Zjistili jsme, že nás to baví a publikum jakbysmet,“ přibližuje kapelník Ondřej Fencl. „Už jsme měli asi dvacet koncertů a skoro všude bylo narváno. Improvizujeme, necháváme se unášet, třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles, nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku. A aby nás to neodneslo mimo rytmus, na perkuse hostuje náš kamarád Míša Hnátek.“

Album bezezbytku naplňuje podtitul ‘barevně a živě‘. Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Angličana Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru jeho kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření i tři ukázky ze stěžejních působišť Jana Hrubého – Variace na renesanční téma Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vládi Merty v divoké osmiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami, kam se jen zachce.

„Tohle CD je taková zkouška, řečeno muzikantskou hantýrkou trestný poslech, jak nám to zní naživo,“ přibližuje dvaasedmdesátiletý houslista Jan Hrubý. „V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár Ondrových písniček jsou to jsou vesměs tradicionály, mohu-li tento termín vztáhnout i na dvě písničky z repertoáru kapel Framus 5 a ETC…“

Barevný koncert plný překvapení a nestárnoucích písní je provázaný smyčcovými tahy nezmara a sedmdesátníka Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem… ostatně, jde o jasně ‘nejmladší‘ z Honzových hudebních působišť.

„Nikdy neměli zkoušku, to je podobné jako s Vláďou Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist… sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne,“ komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu.

„Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny,“ uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.

Fotografický přebal alba vzešel z autorské dílny Magdaleny Lindaurové, o mix a mastering se postaral ve svém domácím studiu u Nymburka Vít Beneš (mj. Vanua2, ex-Nerez, Švihadlo, United Flavour…).

Listopadový online koncert kvarteta Hrubý–Fencl–Barry–Hnátek můžete zhlédnout zde:
www.youtube.com/watch?v=wesEPpGBuSQ&t=2316s

Seznam skladeb:
1. Blues na konci léta
2. Tri martolod
3. Carrickfergus
4. Urpín
5. Blues o spolykaných slovech
6. Francouzská
7. Joe The Quilter
8. Scarborough Fair
9. Magnety / Divoký ticho Žižkova
10. Blues pod Petřínem
11. Black Is The Colour
12. Star Of The County Down
13. Astrolog
14. Na kraji nebe
15. Variace na renesanční téma
16. Nearer, My God, To Thee

Shlédnutí: 287

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *