RockShock

Internetový rockový magazin

Wardruna vypustí v březnu virtuálního bílého havrana

Text: Obscure Promotion

WARDRUNA nemá žádné hranice. Překračuje čas, jazyk i hudební žánry. Norský kolektiv je celosvětově obdivován pro své mimořádné a autentické jevištní výkony, a tak vás společně s Wardruna uprostřed pandemie a nejisté budoucnosti živých vystoupení na jeden takový zveme. Jejich ambiciózní virtuální performance u příležitosti vydání nového alba bude zasazena do speciálně upraveného prostředí, aby Wardruna globálně propojila diváky z celého světa a přinesla ojedinělý zážitek odvážným a novým způsobem.

Tato jedinečná virtuální show skupiny Wardruna se bude konat 26. března.

I když žijeme v úplně jiné oblasti obklopeni jinou kulturou, severská formace Wardruna připomíná, že hluboké kořeny každého z nás sahají do minulosti k přírodním duchům trvale propojeným v komplexnosti vesmíru. Wardruna nemá žádné hranice. Einar Selvik, zpěvák a vrchní persona souboru, totiž říká, že „přestože to, co prezentujeme, je severské, naše postupy jsou univerzální, protože když se podíváte do minulosti, vše je velice všeobecné a zároveň věčné… vše je zrozeno v přírodě, což je i přesně to, oč ve Wardruna jde.“

Obrat člověka k přírodě a její ochrana, připomenutí tradic a jejich původu, které jsou spirituálně nekonečné a neměnné, a samozřejmě i možnosti naší nápravy. „Každý může být strůjcem změny, pokud začne u sebe,“ jsou Einarova slova. A na toto vše po předchozí trilogii Runaljod (čerpající z runové, proto-norské abecedy) také navazuje nové album Kvitravn (Bílý havran), které vyšlo 22. ledna.

Albínská zvířata, ať už had, medvěd, los, sob, slon, lev, nebo bílý havran, což je od pradávna i Selvikovo umělecké jméno (Kvitrafn, pod nímž kdysi působil i jako bubeník Gorgoroth), jsou pohledem nordického animismu (víra v duši čehokoli živého) symbolem nového začátku, případně průvodcem mezi světy. Bílý havran by tedy, podobně jako naše křesťanská bílá holubice, měl symbolizovat naději, mír a harmonii, pro které má Selvik opět několik slov. „Kdysi se tradicemi žilo, byly písně pro každou příležitost (zrození, práce, smrt, lov, boj ad.) a při tom se s přírodou bojovalo, byl to často boj o přežití. My ze západní společnosti jsme se od ní ale už naprosto odstřihli, nehledě na lidské vazby. A přitom tento vztah potřebujeme, neb jsme tu na světě součástí něčeho většího.“

Unikátní norský soubor proslulý i tvorbou hudby pro seriál Vikingové nebo spoluprací s Aurorou, který v Praze vyprodal Velkou Lucernu mnoho týdnů dopředu nebo vystoupil na vyprodaném festivalu Brutal Assault, hraje nezařaditelnou hudbu. Pokusíme se ji definovat jako primordiální ambientní folk a pohanské etno, k čemuž využívají i širokého výběru severských nástrojů vč. těch historických a rovněž přírodních zdrojů zvuku (stromy, kameny, kosti, voda, oheň), se vznosnými vokály často spojenými do vícehlasů. Jako by jejich spirituální hudba skutečně komunikovala se skoro zapomenutými božstvy a odhalovala přírodní energie a síly, jež nás dalece přesahují a jsou naší naprostou ‘zcivilizovaností’ již mimo naše vnímání.

A jelikož nové album právě vychází a koncerty se konat nemohou, rádi bychom vás společně s Wardruna pozvali na jejich virtuální performanci First Flight Of The White Raven, která bezesporu slibuje nečekaný a povznášející zážitek, jejž si budete moci opakovat on-line po dobu 48 hodin od jeho uskutečnění.

Wardruna ale nestojí na opěvování minulosti. Součástí jejich tvorby je sice důkladný výzkum a seriózní studium tradic a minulosti, záměrem však není kopírovat a znovuvytvářet hudbu minulosti. Naopak, v duchu bílého havrana nabízí východiska, v nichž se spojují nové myšlenky a dávné nástroje a metody v tvorbě nové hudby, jež stavěním na současném i starověkém hledá rovnováhu, tedy kýženou naději, mír a harmonii. 26. března můžete být všichni u toho a symbolicky s Wardruna vypustit toho svého kvitravna a započít vlastní cestu změny.

FB událost – www.facebook.com/events/690460074917077
Předprodej – www.wardrunashop.com/?ref=ObscurePromotion

Videa:
Lyfjaberg (Healing-Mountain)www.youtube.com
Grá (Grey)www.youtube.com
Skugge (Shadow)www.youtube.com
Wardruna & Aurora (live) – www.youtube.com

Související odkazy:
www.wardruna.com
www.facebook.com/wardruna
www.youtube.com/channel/UCoK2X3nnuG7ug-Kk75r5rJQ

Shlédnutí: 317

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *