RockShock

Internetový rockový magazin

Dům kultury Šumperk zažívá hořkosladké měsíce

Text: DK Šumperk
Foto: archiv DK Šumperk

Šumperský dům kultury prochází při epidemii covidu velmi těžkým obdobím. Stejně jako v lidských životech, také v životě této kulturní instituce zažívají její zaměstnanci i v dobách tvrdých vládních opatření dny hořké, ale i sladké. V těchto dnech plánují novinky v budoucím programu, pomáhají městu s přípravami na rekonstrukci objektu a radují se z věcí, které pomohou nastartovat společenský a komunitní život v Šumperku, až zdravotní nebezpečí pomine.

„Často teď slýcháváme otázku: A co vy teď v tom kulturáku vlastně děláte? Kdybych měla odpovědět jednoduše: Jediné, co můžeme dělat, je brát tuto situaci jako dar, který nám umožní v klidu pracovat na věcech, které jindy děláme za běhu anebo na ně nemáme čas vůbec. A když vezmeme v úvahu stáří budovy DK, nutnost její údržby a oprav, intenzivní práci na podkladech pro rekonstrukci, které předáváme architektům, a neustálé změny v opatřeních, na které musíme vždy rychle reagovat, věřte, že pracujeme tvrdě,“ říká Hana Písková, jednatelka Domu kultury Šumperk.

Přestože datum, kdy se alespoň některé části domů kultury, divadel a galerií znovu budou moci otevřít veřejnosti, zatím asi nikdo nezná, dramaturgové a produkční musejí mít plán, neustále komunikovat a přizpůsobovat se daným podmínkám. „Pár koncertů z minulé sezony jsme museli přeložit na letošní rok, takže například o koncert KATAPULTU, ARGEMY nebo ONDŘEJE HAVELKY a MELODY MAKERS Šumperané určitě nepřijdou,“ uvádí produkční Michaela Horáková.

Její kolega dramaturg Ondřej Procházka prozradil další jména, se kterými se v letošním roce počítá. „Smlouvy nám už potvrdili například agentury MARIE ROTTROVÉ, MICHALA PAVLÍČKA, KAPITÁNA DEMA, DUA JAMAHA nebo cestovatele Jiřího Kolbaby. Stejně jako my připravuje krásné koncerty Roman Janků v cyklu Klasika Viva nebo další organizátoři šumperských festivalů,“ dodává Ondřej Procházka.

Celý tým domu kultury se těší na to, až opadnou ta nejtvrdší opatření a bude se moci otevřít alespoň galerie a oblíbené kurzy pro veřejnost. „Doufáme, že i letos v létě budeme moci uskutečnit příměstské tábory pro děti i další menší akce, po kterých se lidem stýská,“ dodává produkční akcí pro děti Monika Faltusová.

I v nejisté době vidí lidé z kulturáku několik jistot, na které se už teď mohou těšit i návštěvníci. „Máme velkou radost z toho, jak se vyvíjejí přípravy letošního Špekfestu, který posuneme do letních měsíců. Doufáme, že se podaří udělat super open air koncert skupiny MŇÁGA A ŽĎORP, který připravujeme společně s odborem školství, kultury a vnějších vztahů v rámci městských slavností. A velikánskou radost máme z toho, že se nám podařilo díky příspěvku Olomouckého kraje koupit nové menší venkovní pódium, díky kterému bude snazší uspořádat koncert místní kapely, folkový večer nebo jiné komornější akce,“ doplnila jednatelka.

Shlédnutí: 342

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *