RockShock

Internetový rockový magazin

Authentic – Jdeme do plnejch

Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

AUTHENTIC, jedna z legend polabského metalu, se dočkali debutového alba Kdo jsi. Čas trochu utíká a zdá se mi to nedávno, co jsem naposledy mluvil s kapelníkem KARLEM BARTŮŇKEM. Ale on už to asi nějaký ten pátek bude.

Ahoj, Kájo. Ta doba, co jsme spolu dělali rozhovor, už nějaký pátek je, ale doba, kdy se mluví o CD Authentic, je mnohem delší.
Jasně, Zdeňku, tahle deska se točila před pěti lety v předposlední sestavě – já, Martin ‘Ouha‘ Benda, Jiří ‘Harry‘ Fotr a Honza ‘Lemy‘ Matouš. Za jeden den ve studiu jsme nahráli deset skladeb, mezi tím i cover od Running Wild Raise Your Fist. Hotovej maraton, ke konci jsem na tom byl hlasově dost bídně, chrčel jsem jako v posledním tažení, ale zase dobrá zkušenost do budoucna. Skladby, ale hlavně zpěv, za moc nestály, tak jsme se rozhodli, že budeme točit znova.

Jestli si dobře pamatuji, tak jsi říkal, že vždy, když už bylo CD na spadnutí, měnila se sestava. Takže za to zdržení vlastně může tvoje pověrčivost?
S pověrčivostí to nemá určitě nic společnýho, ale je to přesně ta věc, na který naše snaha vyhořela. Jirka ‘Harry‘ Fotr měl spoustu jinejch aktivit a Honza ‘Lemy‘ Matouš měl tolik kapel, že jsme měli problém se sejít na zkoušce, takže bylo potřeba ohlédnout se po někom novém, zapálenějším pro naši věc, a to se nám také jako vždy povedlo.

Aktuální sestava je už několik let stabilní, ale opakování je matka moudrosti, tak nám ji představ.
Jasně, bylo to nějakej pátek trápení. Dali jsme si inzerát a po několika schůzkách s různejma nadšenejma podivínama se ozval náš roztomilej páreček Pavlína s Martinem, a tím jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Takže k sestavě: bicí – náš velkej motor Martin ‘Ouha‘ Benda, basová kytara – naše pódiová ozdoba Pavlína Boušová, kytara – nedostižnej Martin Bouša, druhá kytara a zpěv – Karel Bartůněk.

I tady platí, že basa tvrdí muziku?
Není to opera, je to big beat, takže ano.

Kdo jsi je název alba. Teď nevím, je to otázka, nebo za tím má být vykřičník? Jak to pochopit?
Kdo jsi je skladba, která vznikla před tím, než jsme v rámci pódiové show začali sekat pomyslným čarodějnicím hlavy; tyhle dva prvky se tak dobře sloučily, že já věřím, že vznikly společně… Vždy to byla skladba s otazníkem, který ovšem  v názvu nenajdeš.

Na albu najdeme devět autorských skladeb. Jak to máte s autorstvím, je to hlavně tvoje práce, nebo tvoříte všichni? Jestli se nepletu, ty sám vládneš přísnou kapelnickou rukou.
Přísná kapelnická ruka sedí za bicíma, já jsem dost velkej flákač, nikdy jsem se pořádně nedokázal soustředit na cvičení. Dneska budu cvičit, potřebuju to. Vezmu kytaru a místo cvičení ze mě vypadne nástřel na skladbu, vezmu to do zkušebny a tam to společně dáme dohromady. Horší je to s textama, ale i to jsem nakonec schopnej dotáhnout. Je to prostě tvorba, na který se podílí celá kapela.

Jste sice mladí, ale už trochu dlouho, takže jak se vypořádáváte s alkoholovými výstřelky, když těla selhávají?
Authentic dělá jasně nejlepší mejdany, dost často jdeme do plnejch a doufám, že nám to ještě nějakej pátek vydrží. Jednou jsem ani nevěděl, že jsem na pódiu při představovačce, při který měl každej svejch pár sekund, dokázal onanovat na kytaru kolem patnácti minut a všichni se modlili, kdy bude konec.

Vraťme se ale k CD. Doba existence kapely se už počítá v desítkách let, takže bylo z čeho vybírat. Jsou tam tedy lety prověřené fláky, nebo i nějaké ryzí novinky?
Authentic oslaví v roce 2022 třicet let. Za tu dobu toho ze mě zas tak moc nevypadlo. Co se skladeb týče, jsou to v uvozovkách ‘nejnovější‘ fláky. Natočili jsme ještě dva demáče, ovšem ne ve studiu, ale jsou na nich skladby, o kterých se dá říct, že jsou, jak říkáš, prověřené. Nicméně jestli se nebude hrát, jsme rozhodnutí tyto dva počiny nahrát znovu profesionálně, takže je na co se těšit.

No, pod stromeček už se asi nestihne CD dodat, ale jaká bude distribuce?
Pod stromeček fakt ne. Máme 300 kousků, není problém zaslat poštou, spousta našich fanoušku už ho točí v přehrávačích. Plán byl, že budeme prodávat po koncertech, toť otázka… Ty se bát nemusíš, jedno na tebe určitě čeká.

V dnešní době něco plánovat je asi složité, ale přece jen, co nějaký křest?
To se ukáže, až jak se vyvine situace v novém roce, rádi bychom CD pokřtili na nějakém koncertě. Zatím proběhne jen malej soukromej neoficiální křest s kapelou.

Říká se, že nejhorší je první CD. Potom už z tebe spadne tréma a jde to samo. Myslím, že repertoár máte na několik CD.
Jak už jsem říkal, máme dvě neoficiální poctivě nahraný dema, na kterých je určitě dalších 16 skladeb, které stojí za to přetočit a které běžně na vystoupeních hrajeme.

Máme konec roku. Jaký byl v rámci kapely? Těch vystoupení asi tolik nebylo, ale na druhou stranu je tu nové CD, takže jste se asi nenudili.
Pár dobrejch koncertíku jsme odehráli, samozřejmě byl to i Hlíňák fest, kterej pořádáš ty, a já ti děkuju za to, že jsme měli tu čest. Pak nám začal korona fašismus a nikdo nevěděl, co se děje. Dva měsíce jsme kvůli těmto zmatkům ani nezkoušeli. Teď je vše ve starejch kolejích, zkoušíme pozvolna, pracujeme na nových skladbách, dokonce připravujeme klip, ale o tom jindy. Třešničkou na dortu pak bylo očekávané CD Kdo jsi. Když to shrnu, tento rok byl pro kapelu zvláštní.

Jaký hudební počin osobně tebe nejvíce zaujal?
Myslím, že pro mě to bylo jasně nové, dlouho očekávané CD AC/DC Power Up, a co se týče české scény, byl jsem šokován počinem Kaťata od Petra Jandy a Olympiku.

Máme před sebou nový rok. Jaké plány má kapela? Třeba nějaké změny v pódiové show?
Jak už jsem naznačil, můžete se těšit na videoklip, a co se pódiové show týče, určitě máme nějaké nápady na vylepšení, jestli bude příležitost opět vyplout.

Máš teď možnost něco vzkázat do nového roku fanouškům, čtenářům, rodině, milence…
Co asi tak, chtěl bych všem popřát lepší rok 2021, samozřejmě zdraví, otevřené oči a pište si, že koráb jménem Authentic jen tak něco nepotopí!

Děkuji za rozhovor a těším se na setkání.
I já, Zdenku, bylo mi ctí.

www.bandzone.cz/_115282
www.facebook.com/authentic.cz

Shlédnutí: 1088

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *