RockShock

Internetový rockový magazin

Přerovská kapela Forum vydává ve 35. roce své existence nové album

Text: Forum
Foto: archiv skupiny

V prosinci roku 2020 vychází nové album přerovské bigbítové kapely FORUM s názvem Jedeme dál. Název symbolizuje, že i ve 35. roce svého účinkování na českých pódiích se kapela Forum nezastavuje a takzvaně ‘jede dál‘ – koncertuje, píše nové písničky a natáčí videoklipy.

I přesto, že kapela bez zásadní pauzy nepřetržitě účinkuje koncertně i autorsky již 35 roků, se do studia opět vrátila až v roce 2019. Fanoušci kapely byli zásobování v průběhu let především živými nahrávkami ve formě DVD, na regulérní studiovou desku si tak museli počkat celých dvaadvacet let. Nové album mělo být také součástí dubnových oslav a výročního koncertu k již zmiňovanému jubileu. Bohužel celospolečenská covidová situace studiové práce a návazný termín vydání posunula až na prosinec tohoto roku, ovlivnila také veškeré koncertní aktivity a oslavy kapely.

„Na novém CD je dvanáct autorských písniček, přičemž osm je zcela nových a dvě skladby patří k těm novějším, které již měla skupina v repertoáru během posledního roku. Další dvě skladby jsou staršího data, nebyly však zatím nahrány a studiové zpracování si určitě zasloužily. Autorem hudby i textů je ve všech případech leader kapely, zpěvák a kytarista Roman Hambálek,“ říká druhý kytarista kapely Rosťa Bernát.

Nahrávka byla pořízena ve studiu BOMB JACK pod vedením dlouholetého kamaráda a zvukaře kapely Wendela Dreiseitla, který zároveň kapele vypomohl s produkcí.

Složení kapely prošlo za dlouhou dobu její existence občasnými změnami. Posledních sedmnáct let však hraje v takřka totožném složení. Stálým členem je zakladatel, leader, zpěvák a kytarista Roman Hambálek. Od doby nedlouho po založení je členem také kytarista a vokalista Rosťa Bernát. Třetím, s pauzou služebně nejstarším členem je bubeník Jiří Štibora a dále pak klávesák Jiří ‘Bob‘ Horký. Nejmladším členem kapely, ale současně velmi důležitým motorem, je od roku 2006 syn zakladatele, multiinstrumentalista Tomáš Hambálek, který ve Foru hraje na basovou kytaru a zpívá.

Současně s natáčením nového CD se kapela rozhodla natočit také několik videoklipů. Tím prvním zveřejněným je klip k titulní skladbě Jedeme dál, který měl premiéru již 17. 11. 2020. Scénář připravil kytarista Rosťa Bernát a sám se také ujal režie. Klip se natáčel ve studiu BOMB JACK a také v exteriérech – na kolejích v Černovíru u Olomouce.

Rosťa zde mohl zužitkovat i mnohaletou profesní spolupráci s muzeem Českých drah v Olomouci, a tak si v klipu zahrála i u Českých drah nejstarší provozuschopná parní lokomotiva 314 303 zvaná ‘Kocůr‘. Nabídl se tak i příznačný dvojsmysl klipu. Tato lokomotiva byla vyrobena v roce 1889 a přesto ‘jezdí dál‘.

Jak sám Rosťa říká: „Jsem rád, že jsem takto mohl zrealizovat nápady a představy, které vznikly při vkládání úvodního intra do nahrávky, že mi v celé realizaci pomohli kluci z kapely, a hlavně zkušení filmaři a střihači z Videoshot.“ Nakonec posuďte sami, jaký je výsledek.

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 1 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 1027

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *