RockShock

Internetový rockový magazin

Jarek Filgas – Konečně slyším svůj hlas tak, jak jsem si vždycky přál

Text: Luboš Hnát
Foto: archiv JFB

Bývalý frontman skupin Argema a Premier JAREK FILGAS se obklopil muzikanty, s nimiž se během své kariéry potkával v různých formacích, a dal dohromady kapelu s názvem JAREK FILGAS BAND (JFB) se kterou natáčí nové album. Jak s úsměvem říká: „Můžeme teď s klukama říkat, že je to naše debutová deska, což je v našem věku přece hezké.“

Ahoj, Jarku, vím, že aktuálně připravuješ novou desku, v jaké jsi fázi?
Ahoj, dá se říct, že jsme přesně v polovině, natočili jsme prvních šest věcí, k jedné z nich jsme udělali i videoklip. Druhou polovinu natáčení plánujeme na přelom února a března 2021, aby kompletní album mohlo vyjít v první polovině příštího roku.

Album vychází po deseti letech od tvé poslední regulérní nahrávky, od tvé sólové desky je to dokonce dvacet let. Proč sis dal tak dlouhou pauzu?
Já samozřejmě tak dlouhou pauzu neplánoval, ale když jsem v roce 2010 odešel z Argemy, chtěl jsem si od ježdění s kapelou v zádech odpočinout. Začal jsem vystupovat sám na halfplayback a ono se to nějak rozjelo a s repertoárem, se kterým vystupuju (jen hity kapel, kde jsem zpíval, plus moje sólové hity), jsem nějak neměl důvod hned dělat další novou desku. Sem tam jsem ale ke kytaře sedl a napsal si něco tzv. do šuplíku a teď to jen vytahuju a s klukama to natáčíme. Ale hlavně jsem věděl, že tu desku natočím tehdy, až se objeví někdo silný, kdo se za ten materiál postaví. A Martin ‘Mitva‘ Lukeš (bývalý manažer Aleše Brichty) je přesně ten člověk; několikrát jsem u něj vystupoval a asi tady mu došlo, jaký potenciál je tu k mání. Tak jsme si plácli a jedem.

Deska by měla vyjít pod hlavičkou Jarek Filgas Band (JFB), na tvých stránkách jsem se ale dočetl, že půjde o tvé sólové album. Můžeš mi to vysvětlit?
Původně to měla být moje sólovka po oněch dvaceti letech, ale jelikož se kluci z JFB při nahrávání skvěle zapojili a hlavně i chci, aby nás lidi brali jako regulérní rockovou skupinu, rozhodl jsem se, že desku vydáme pod značkou JFB. A i když jsem natočil už asi 18 alb, můžeme teď s klukama říkat, že je to naše debutová deska, což je v našem věku přece hezké. (úsměv)

Víš už, jak se bude album jmenovat?
Zatím ne. Píšeme k tomu jen rok ‘2021‘, a když se na to tak dívám, ani tohle by nemusel být špatný název. Ale to se rozhodne, až budou natočeny všechny písně, a asi podle některé z nich to nazveme. Máme tam píseň Svět je bál – to je přece super na název alba, ale pak se na to podíváš líp a dojde ti, co by z toho názvu někteří dokázali vytvořit. (úsměv) Tak uvidíme.

Kde jste desku natáčeli a kdo ji vydá?
Točili jsme v Mercury studiu u Romana ‘Mashi‘ Šandora. Někdy v létě mi volal manažer, ať se tam jedu podívat. Popravdě se mi ani moc nechtělo, ale jel jsem – a teď jen děkuju, že to tak dopadlo – konečně někdo, s kým se skvěle spolupracuje, konečně slyším svůj hlas tak, jak jsem si vždycky přál, a i výsledný sound je luxusní. Od našich fans přicházejí jen pozitivní komentáře a navíc nezávisle na sobě ten zvuk pochválilo i několik dramaturgů v různých rádiích. Proto se do studia k ‘Mashovi‘ budeme rádi vracet. Vydavatelství ještě řešíme, uvidíme, kdo přijde s tou nejlepší nabídkou.

Přineslo vám nahrávání v době koronakrize nějaké problémy?
Vůbec ne, ba naopak, tam při práci úplně zapomeneš, že venku je něco zakázaného nebo že ti něco hrozí. Takže v pohodě.

Prozradíš, jaké na desce budou písničky?
Už nějaký čas hlásáme, že je to deska, na které se chceme vrátit k rockovým kořenům, o tom se můžou fans přesvědčit i u prvního klipu Možná se rouhám, je to klasická rocková vypalovačka a na albu jich bude víc. Ale jsou tam i pomalejší věci, které od nás naše ženská část publika prostě očekává. Prostě album plné melodiky, vyzrálejších textů a především zahrané zkušenými muzikanty a zabalené do skvělého zvuku Mercury studia.

Napsal jsi všechny skladby sám, nebo jste se o jejich autorství v kapele nějak podělili?
Tuto první etapu jsme nahrávali jen moje songy, tzn. muziku i texty jsem napsal já. Ještě mám další dvě pecky připravené, ale už jsem říkal klukům z kapely, ať se zapojí, především kytarista Mirek Junák, ale i klávesák Adam Titz jsou zkušení autoři, tak vybereme ty nejlepší demáče a ty pak budou natočeny.

Začínal jsi jako bubeník, neláká tě někdy si občas nějakou písničku zazpívat od bicích?
Ani náhodou, jsem totiž docela pedant, co se zvládnutí nástroje týká, a vím, že bych horšího bubeníka, než jsem já, hledal jen těžko. Proto jsem v JFB chtěl mít jen opravdu vyzrálé kvalitní muzikanty a to se podařilo. Ale až někdy přijde Stanja (bubeník) s tím, že si chce zazpívat, klidně mu to odbouchám. (úsměv)

Kde všude si fanoušci budou moct album pořídit?
Určitě v klasické formě, tedy na CD a tedy i v kamenných obchodech s hudbou, potažmo na základě objednávky na oficiálních stránkách. A samozřejmě i v digitální podobě, to jen pak doladíme v návaznosti na zvolené vydavatelství.

Teď se do módy vracejí klasická elpíčka, neuvažuješ tedy o vydání alba i v tomto formátu?
No, i když naše publikum se dá nazvat konzervativním, přece jen jsme zažívali největší boom právě v dobách ‘cédéčkových‘, tak zatím jsme takhle nepřemýšleli. Na druhou stranu, poslouchat na gramofonu to, co jsme teď nahráli a jaký master z toho ve finále vylezl ze studia, by možná stálo za zvážení. Proč by naše debutová deska nemohla být i deskou dlouhohrající, neboli LP, že… (úsměv)

Po vydání desky se chystáte na turné. Jak bude vypadat, kam všude se chystáte?
To vše závisí na tom, jak rychle skončí tenhle blázinec s koronou. Určitě budeme chtít zahrát všude, kde to jen půjde, tak doufejme, že léto bude plné skvělých akcí s JFB. Doporučuju sledovat naše stránky, kde v sekci ‘Koncerty‘ budeme upřesňovat, kdy a kde se bude hrát.

Posluchači si tě stále pamatují jako frontmana kapel Argema a Premier, dojde během koncertů i na jejich hity?
No samozřejmě, lidi ode mě očekávají Jarošovský pivovar nebo Hrobaře, bez těchto hitů by nás nepustili z pódia. Repertoár je vlastně takový průřez mou kariérou, hrajem opravdu jen ty největší hity, které teď můžeme doplnit novinkami z new alba. Za celý JFB můžu prohlásit, že se na to moc těšíme.

www.filgas.cz

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 9464

One thought on “Jarek Filgas – Konečně slyším svůj hlas tak, jak jsem si vždycky přál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *