RockShock

Internetový rockový magazin

Planetárium – Vítaná 2LP reedice Neckářova legendárního projektu

Text: Supraphon
Foto: Alan Pajer

Komplet z roku 1977 nepochybně patří do zlatého archivu čs. populární hudby. K vynikajícímu pěveckému výkonu VÁCLAVA NECKÁŘE nutno připočítat jeho tradiční dar využít všech textových nuancí. Měl z čeho vybírat: Michael Prostějovský, Zdeněk Rytíř, Vladimír Čort nebo Jiřina Fikejzová mu poskytli mimořádná východiska.

Bylo ovšem co textovat, když muzika Oty Petřiny, Petra Jandy nebo Jana Neckáře k odpoutání se od civilnosti vybízela. Formě koncepčního dvojalba odpovídají také aranže, využívající netradičních postupů, vyplňující i pauzy mezi jednotlivými skladbami zvukovými předěly. Nejde o to, aby vše mělo sjednocující vesmírnou tematiku, ale o to, aby celek držel pohromadě, což se podařilo dokonale.

Skryté podtóny oprávněného strachu o životní prostředí či existenci naší planety měly reálné jádro mj. ve stavu přírody v některých oblastech tehdejší ČSSR. Pod chemickou korozi krušnohorských lesů se dala schovat i devastace kultury a společnosti, typická pro normalizační konec sedmdesátých let – také o tom Planetárium tak trochu může být.

V aktuální 2LP reedici se potěšte songy jako Potulný hráč, Diamantová žena nebo Hvězdné nebe nad Atlantidou, rekonstrukcí obalu i zvuku a faktem, že téma i provedení nezestárly.

Reedice 2LP Planetárium vyšla u Supraphonu 2. října 2020.

Související odkazy:
www.vaclavneckar.cz
www.facebook.com/vaclavneckarofficial

Shlédnutí: 481

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *