RockShock

Internetový rockový magazin

Dlouho očekávané album Kuoleman Kirjo finských démonů Horna vyjde 8. prosince

Text: Nathan Birk / Jiří Olszar
Foto: obal alba

V dnešní době již zřejmě není potřeba finskou blackmetalovou kapelu HORNA moc představovat. Jedná se o metalovou stálici založenou před více jak 25 lety velice plodným kytaristou/skladatelem Shatraugem (Sargeist, Behexen a více jak třicet dalších kapel). Jednoduše řečeno, když se řekne finský black metal, okamžitě každému vyskočí právě jméno Horna, a to pro svůj čistý, intenzivní i vytříbený projev.

I když od poslední řadové desky uplynulo dlouhých pět let, Horna vzniklou mezeru zaplnila jak živým hraním, tak i vydáním několika split alb, EP, kompilací i jedním živákem. V tomto mezidobí se sestava opět proměnila – zůstal Shatraug a stejně tak i dlouholetý zpěvák Spellgoth a kytarista Infection. Nově do sestavy přibyli LRH a baskytarista VnoM, kteří se poprvé objeví právě na albu Kuoleman Kirjo.

Jak lze očekávat, tyto změny v sestavě znovu oživily kapelu, ale také podtrhují jedinečný zvuk Horny. Předchozí nahrávka Hengen Tulet, která byla vydána v roce 2015 rovněž prostřednictvím W.T.C. Productions, si zachovala svou typickou špinavost s temnou a mrazivou melodikou. Podobné nálady, možná ještě o něco silnější, přetrvávají i na Kuoleman Kirjo. Tempa zůstávají téměř stejně rychlá, ale kytarové riffy jsou mnohem rozjímavější – občas temné, jindy přívětivější a sahající ke klasice 90. let. Ve skutečnosti je možné novou desku porovnat s prvními nahrávkami skupin Kohti yhdeksän nousua a Haudankylmyyden mailla, ale nyní má muzika mnohem efektnější podobu, navíc s bonusem nové pekelné sestavy.

Minulost je živá, protože přítomnost je mrtvá; neexistuje žádná budoucnost. Horna tak nadále zůstává nesmrtelná a Kuoleman Kirjo je jedinou vizí na viditelném horizontu. Nahlédněte za tento horizont se zcela novou skladbou Saatanan Viha zde:
www.youtube.com/watch?v=Tlj-IfoFKDs

Seznam skladeb Kuoleman Kirjo:
1. Saatanan Viha
2. Elegia
3. Uneton
4. Sydänkuoro
5. Elävänä, Kuolleena
6. Kärsimysten Katedraali
7. Haudattujen Tähtien Yönä
8. Rakas Kuu
9. Unohtumaton
10. Mustat Vuodet
11. Pyhä Kuolema
12. Veriuhri
13. Ota Minut Vastaan

Související odkazy:
www.facebook.com/HornaOfficial
www.horna666.com

Shlédnutí: 145

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *