RockShock

Internetový rockový magazin

SYLVIE SIMMONSOVÁ – I’m Your Man – Život Leonarda Cohena

Obal knihy

Prostor / 520 stran

Pokud mám nějaké představy o biografii, splňuje je bezezbytku kniha Sylvie Simmonsové I’mYour Man – Život Leonarda Cohena, kterou v letošním roce uvedlo na náš trh nakladatelství Prostor.

Jak napovídá podtitul, autorka vás provede celým životem slavného kanadského umělce. Protože jeho život byl nejen plný úspěchů, ale i osobních dramat, jde o zajímavé a poutavé čtení. Že byl Cohen básník a spisovatel, je obecně známé. Méně známé pro někoho může být, že svou písničkářskou dráhu nastartoval až ve třiatřiceti letech, přesto dosáhl celosvětového věhlasu.

Kniha je psána přísně chronologicky. První kapitoly se tedy vedle Cohenova osobního života zabývají především literární činností. Často jsou citovány jeho romány i básně. Na několika místech jsou uvedeny úryvky jeho rozhovorů s autorkou. Tyto citace bohužel nejsou od ostatního textu dostatečně odděleny, a tak čtenář občas neví, kdy čte odpověď, kdy otázku a kdy děj knihy. Za to ovšem nemůže Simmonsová, ale spíš redaktor nakladatelství, potažmo grafik.

Autorka se nevyhýbá ani choulostivým tématům, která byla součástí Cohenova života, jako je sex, alkohol či drogy, činí tak ale bez laciné senzacechtivosti a bulvárnosti. Čtenář, který se jako já o jeho kariéru dosud příliš nezajímal, se dozví množství zajímavých informací. Popsáno je například období, kdy umělec žil jako buddhistický mnich. Autorka zmiňuje i spor s jeho bývalou manažerkou, která ho připravila téměř o všechny úspory. Kniha končí rokem 2012, kdy v Británii poprvé vyšla, poslední léta písničkářova života jsou proto popsána formou doslovu na několika stránkách.

Potěšitelné je, že se tentokrát povedl i překlad, kterému bych vytkl jen drobnosti, jako třeba podivně znějící obraty ‘tributní album‘ nebo ‘kompilační album‘ – obzvláště v druhém případě lze přece použít v češtině běžně používaný výraz ‘kompilace‘. Ale až na tyto maličkosti je třeba práci Petra Pokorného coby překladatele ocenit. Také překlepy se této publikaci naštěstí vyhnuly a na téměř pěti stech stranách textu jsem objevil jediný.

Jisté výhrady mám k chybějícímu přehledu diskografie a také ke skromnější fotopříloze, která sice obsahuje cenné snímky z Cohenova osobního archivu, avšak k rozsahu knihy jich mohlo být o něco více. Přesto je tato biografie velmi kvalitní, a pokud si ji pořídíte, rozhodně neuděláte chybu.

minimum 1, maximum 5

Luboš Hnát

www.sylviesimmons.com

Shlédnutí: 173

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *