RockShock

Internetový rockový magazin

Čeští a slovenští muzikanti bořili hranice v rámci Yafura Festu

12. září 2020, Martin, areál SIM

Text: Mária Nováková
Foto: Pavel Novák

V sobotu 12. září 2020 se konal první ročník mezinárodního festivalu Yafura Fest v Martině na Slovensku. Ihned po příjezdu do volnočasového areálu SIM, kde se festival konal, mě uchvátila nádherná příroda Malé Fatry. Pořadatelé dali festivalu původní název Jafura, který má připomenout místní ovoce (konkrétně borůvky, které se zde odedávna sbírají a jedí) širokým vrstvám návštěvníků festivalu. Na fanoušky zde čekal velký prostorný areál, spousta dobrého jídla – od grilovaných kuřat přes klobásky, langoše až po grilovaná kolena. Výborná káva, nealko nápoje, pivo i něco ostřejšího bylo samozřejmostí. Velké bylo též zázemí pro jednotlivé kapely.

Ve 12 hodin začal poslední martinský festival v tomto roce, moderátor akce zavelel „Připravte si metalová srdce!“ a celou akci zahájila domácí kapela z Martina DEJA VU. Kapela hraje hard rock a heavy metal výhradně v anglickém jazyce. Další byla rocková kapela z Bratislavy BULLET HOLES hrající vlastní, klasicky rockový repertoár. Do areálu postupně přicházeli další návštěvníci, nálada byla výborná, počasí luxusní. Třetí v pořadí byla severomoravská heavymetalová kapela AHARD, která přijela z Orlové. Tahle pětičlenná partička zaujala posluchače především svou energií a parádní muzikou.

Poté již moderátor představil brněnskou kapelu ALROX, jejíž repertoár je složený z vlastních skladeb i coverů známých domácích i zahraničních autorů. Dnes hráli ty největší rockové pecky od špičkových kapel Kreyson, Walda Gang, Arakain a dalších. Návštěvníci si tento set moc užívali a zpěvák Tomáš Pokorný věnoval vzpomínku Vláďovi Šafránkovi jeho hitem Asi se mi stejská. Alrox nám udělali velkou radost. Od té doby, co jsme je viděli naposledy, pořádně přitvrdili a jejich vystoupení bylo po všech stránkách perfektní. Krátce před 17. hodinou nastoupila na pódium slovenská progresivně metalová kapela CALIBER X, která posluchače provedla svou desetiletou tvorbou. Dnes zazněly jak starší hity, tak nové pecky obohacené parádními kytarovými riffy. Suprová byla také závěrečná instrumentální skladba.

Jedinou kapelou, která se dala označit za vyloženě zahraniční, byla polská heavymetalová formace IRONBOUND, která svou tvorbou hodně připomíná legendární Iron Maiden. Jakmile borci nastoupili na pódium, okamžitě to v areálu začalo vřít a posluchači si tuhle skvělou kapelu užívali. Poslední tři kapely festivalu přijely z Česka. První byla severomoravská kapela THE PANT, která patří ke stálicím na hardrockové scéně. Dnes zahrála několik songů ze zbrusu nového alba s názvem Bludnej kruh, které je kompletně nazpívané v češtině. Předposlední kapelou Yafura Festu byli POWER 5, u kterých každého na první pohled zaujala zajímavá sestava bicích, kdy činely byly umístěné nezvykle nahoře. Při poslední skladbě naskákali na pódium chalani z pořádající kapely Eufory a odzpívali část jedné písně spolu s Power 5. To už bylo pod pódiem živo a všichni si užívali perfektní koncertní set plný dynamické hudby s výraznými refrény.

Letošní Yafura Fest zakončila brněnská heavymetalová legenda TITANIC, založená již na přelomu let 1984/1985. Koncertní set byl průřezem celou tvorbou této kapely, ale začátek patřil novým kouskům, zejména z poslední desky Soumrak Titánů. Musím hluboko smeknout nad hlasovým rozsahem zpěváka a kytaristy Zdeňka Černého, to teda klobouk dolů. Pecky Ábel, Soumrak Titánů, Figurína nebo Železná panna byly famózní. Nechyběla ani kytarová sóla, zejména skvělé ve skladbě Ábel. Zdeněk také vzpomněl na fenomenálního baskytaristu Milana Hanáka, který zemřel na konci roku 2019. Přímo cituji: „Milan se na nás kouká z metalovýho nebe a popíjí rum s colou.“ Sedmdesát pět minut uteklo neskutečně rychle, kapela se rozloučila s fanoušky a tím ukončila první ročník povedeného festivalu, za který patří veliký dík Štefanu Dibdiakovi a celé kapele Eufory, kteří organizačně zajišťovali celý festival.

Shlédnutí: 4728

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *