RockShock

Internetový rockový magazin

Osmý ročník FROVfestu přilákal obrovské množství fanoušků

5. září 2020, Vodňany, Sportovní areál Blanice

Text: Mária Nováková
Foto: Pavel Novák

V sobotu 5. září 2020 se konal osmý ročník tradičního festivalu FROVfest ve Vodňanech, sportovním areálu Blanice. Festival pořádá Fakulta rybářství a ochrany vod z Jihočeské univerzity. Během osmi let se zde vystřídaly kapely jako Alkehol, Doga, Komunál, Argema, Rain, Seven, Welicoruss…

Zajímavostí je, že každá kapela vystupuje na tomto festivalu pouze jednou. Organizátor jednodenního festivalu FROVfest, Martin Kahanec, tímto podporuje zejména české začínající kapely, se kterými vystupuje vždy nějaká již známá česká nebo zahraniční kapela. Jedná se o multižánrový festival, takže si tady každý posluchač najde styl, který se mu líbí. Vstup je pokaždé zdarma a v areálu je i vyžití pro děti – tentokrát to byla skákací atrakce, kterou děti různého věku rády využily.

Dnes se tu sešlo devět kapel, aby si s fanoušky, kterých přišlo opravdu velké množství, užily parádní zářijovou akcičku. Začátek FROVfestu byl určen na 13.30, a přesně v tento čas odpálila hudební festival kapela ELTERVIL, která hraje alternative metal a přijela z nedalekých Českých Budějovic. Další kapelou v pořadí byla THE BEST OF THE REST, která je z Vodňan a hraje alternative world music. Využívá několik druhů bubnů, trubku a další nástroje, které byly pěkným zpestřením. Krátce před 16. hodinou vystoupil ŠTĚPÁN SOUKUP se svou kapelou. Zpěvák Štěpán není nikdo jiný než bývalý kytarista kapely zakázanÝovoce, který se rozhodl jít svou vlastní cestou, a musím konstatovat, že se mu to daří báječně. Tvorba kapely je melodická, s parádními texty.

Fanoušků během odpoledne stále přibývalo, atmosféra byla stále lepší a bylo jasné, že to bude parádní mejdan. Další kapela, která se na FROVfestu představila, přijela z Pohořelic, hraje folk metal a její název je OBEREG. V jejich hudbě jsou patrné folk/rock/metalové tóny, v textech se odráží moudrost slovanských předků. Dnes zazněl i jejich první song Slované a také Kolovrat i Sámo z nejnovějšího alba Procitnutí, které vyšlo na konci dubna 2020.

V 18.30 pódium zaplnila za jásotu diváků moravská kapela FORREST JUMP v čele s charismatickým frontmanem Pepou Michálkem. Jeho výrazný a energický hlas je nezaměnitelný a okamžitě přilákal většinu návštěvníků areálu k pódiu. Jako první zazněla pecka Slovo jako zbraň, pak do nás kapela prala jeden hit za druhým – Z pijavic, Kdo hlídá hlídače, Na křídlech nočních můr, Maso a také novinku Hou hou, maličká. Tato kapela mě velmi baví a neskutečně nabíjí energií!

Šestá v pořadí byla notoricky známá kapela ROOT, která přijela z Brna a je jednou z nejuznávanějších metalových kapel v republice vůbec. Zakladatel Jiří ‘BigBoss’ Valter patří mezi nejstarší a nejznámější zpěváky tuzemské blackmetalové scény. Najednou byl sportovní areál plný fanoušků, všichni stáli co nejblíže k pódiu a vychutnávali si pořádnou dávku black metalu.

Po nezbytné úpravě pódia se fanouškům představila kapela GAIA MESIAH se zpěvačkou Markou Rybin v popředí. To, co na pódiu předváděla, jsem ještě nikdy neviděla. Její pohybové kreace byly jedním slovem famózní. Byla to úžasná pódiová show, Marka Rybin je nejenom pohybově velmi nadaná, ale i její hlasový rozsah je skvělý a zaslouží obdiv. To tedy klobouk dolů!

Festival se pomalu blížil do finále. Ve 23.00 vystoupila blackmetalová kapela MATER MONSTIFERA. Jejich texty se orientují ze všeho nejvíce na tematiku vampyrismu a nemrtvých. Na hudební scéně se pohybují již 14 let a za tu dobu si k nim našla cestu nemalá skupina posluchačů. Mě osobně velmi zaujalo masivní zastoupení kláves. Na závěr svého vystoupení kapela poděkovala pořadatelům za zorganizování téhle skvělé akce. Letošní FROVfest uzavřela kapela TOSIRO, která produkuje na můj vkus dost depresivní hudbu. Ale jistě si našla i své posluchače, kteří za ní jezdí z daleka.

Byl to skutečně velmi vydařený fesťák, lidé se bavili, počasí bylo parádní, panovala zde velmi přátelská a uvolněná atmosféra nejen mezi posluchači a návštěvníky, ale i mezi pořadateli a kapelami. Hlavní organizátor Martin Kahanec připravuje FROVfest nejméně rok dopředu, a tak mu patří obrovský dík za úsilí a čas, které věnuje tomuto projektu společně s Fakultou rybářství a ochrany vod. Také veliké díky patří českobudějovickému Budvaru, který je generálním partnerem, a JH SOFTu, hlavnímu partnerovi FROVfestu 2020.

Shlédnutí: 5001

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *