RockShock

Internetový rockový magazin

Trojkoncert Pomáháme muzikantům v nouzi

3. září 2020, Praha, klub Vagon

Text: Luboš Hnát
Foto: Dáša Borovská, Jiří Kaprálek

Tři špičkové kapely Energit, Prak a Livin Free vystoupily na společném koncertě s názvem Pomáháme muzikantům v nouzi, který se odehrál v pražském klubu Vagon na Národní třídě. Všechny kapely spojují jména zpěváka a klávesáka Jana Holečka a baskytaristy Vladimíra ‘Gumy’ Kulhánka. Tito dva muzikanti tedy celé tři hodiny v podstatě neopustili pódium, což je obzvláště v případě ‘Gumy’ (koncert se konal v předvečer jeho sedmdesátých šestých narozenin) opravdu úctyhodný výkon.

Jako první se zhruba stovce fanoušků představil ENERGIT s kytaristou Lubošem Andrštem a bubeníkem Jiřím ‘Zelím’ Zelenkou. Skupina má už několik let stejný repertoár, který je tak častým hraním dobře prověřený a posluchači na něj pořád perfektně reagují. Kapela odehrála zhruba první polovinu svého standardního vystoupení. Mezi písněmi tedy nechyběly pecky jako Blue Dance, Loneliness nebo předělávky I Don’t Need No Doctor a Soulshine. Po každé z nich se po zásluze ozval mohutný potlesk. Energit své vystoupení zakončil hitem Freedom, který v roce 1973 složila dvojice Luboš Andršt a Ivan Khunt.

Po malé chvilce určené na přestavbu pódia se na něm vedle ústřední dvojice objevili Stanislav ‘Klásek’ Kubeš (kytara) a Martin Kopřiva. Znamenalo to tedy jediné – poprvé v nové sestavě v Praze zahraje kapela PRAK. V ní Honza Holeček zpívá česky, což je pro posluchače nezvyklé, neboť ti ho byli dosud zvyklí slýchat povětšinou anglicky. Viděl jsem Prak na jaře v Chotěboři a mohu říct, že od té doby je Honza v naší mateřštině opět o něco jistější. Skoro se mi chce napsat, že se jí přestává bát – a to je moc dobře. Kapela sází na písničky, které složili během své kariéry ‘Klásek’ nebo ‘Guma’ a nejvíce je proslavil Vladimír Mišík. Poslechnout jsme si mohli například: Město z peřin, Jako koni či ‘Kláskem’ zpívanou Za vodou. Překvapivé bylo, že druhá pecka, kterou původně kytarista nazpíval, tentokrát zazněla v Holečkově výborném podání. Tak jako v případě Energitu, dočkal se i Prak velké odezvy místního publika. Čas se nachýlil a Praku zbylo zahrát už pouze přídavkovou Jsem prý blázen jen. Vystoupení to bylo výborné a soudě podle nadšené reakce fanoušků má tahle formace před sebou slibnou budoucnost.

Poslední změna kytaristy a bubeníka se udála krátce po třiadvacáté hodině. Na scéně se objevili mladí muzikanti Tomáš Frolík a Michal Nosek. Kapela LIVIN FREE tedy byla kompletní. Základ jejich repertoáru tvoří písně z loňského alba Voices From Beyond, ale protože se skupina stále vyvíjí, zařazuje i nové skladby. Takovou je třeba Down And Out, jejímž autorem je ‘Guma’. Slovo ‘nová’ je samozřejmě nutné vnímat z pohledu Livin Free, neboť tahle pecka se s českým textem objevila na Mišíkově desce Jen se směj (1993). Většina písní je však autorských. Ve Vagonu došlo například na Down To The River, Dirty Old Town či Hill Cross Blues. Chybět nemohla ani pomalá Mirrors. Ačkoliv publikum lehce prořídlo, na atmosféře ani na perfektním výkonu kapely se to nijak neprojevilo.

Byl to večer plný skvělé muziky i nadšení z ní, které sdíleli všichni, kteří si do Vagonu našli cestu. Výjimečný koncert, navíc podpořený výborným zvukem, o který se postaral Slávek Šámal.

Shlédnutí: 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *