RockShock

Internetový rockový magazin

Blues Alive se sníženou kapacitou a legendárními muzikanty je vyprodán

Text: Arts Marketing
Foto: Ivan Prokop

Jubilejní pětadvacátý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne v Šumperku letos od 12. do 14. listopadu, vyprodal svoji sníženou kapacitu povolenou koronavirovými opatřeními. Zároveň oznamuje český program, na který letos klade velký důraz.

„Je to nejen proto, že si o české muzikanty naši pravidelní návštěvníci říkají, ale i z toho důvodu, že jsme chtěli českou bluesovou scénu po dlouhých měsících karantény podpořit,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička. Proto jsou oba hlavní doprovodné koncerty, tedy páteční odpoledne v H-clubu a sobotní tematické odpoledne v Domě kultury sestaveny bez výjimky z domácích zdrojů a proto jsou také zařazeni domácí kapely a hudebníci do večerních koncertních maratonů.

V hlavních večerních blocích zahraje LUBOŠ ANDRŠT BLUES BAND REUNION se slovenským zpěvákem PETEREM LIPOU, tedy legendy žánru v klasické sestavě s Ondřejem Konrádem (harmonika) a Vladimírem ‘Gumou’ Kulhánkem (baskytara), která se schází jen při velmi výjimečných příležitostech. „Jejich debutové album Blues z lipového dřeva bylo vůbec první vydanou českou bluesovou deskou,” podotýká dramaturg přehlídky Ondřej Bezr. V rámci koncertu oslaví Ondřej Konrád významné životní jubileum a bude pokřtěna životopisná kniha Ondřeje Bezra a Luboše Andršta Ještě hraju vestoje. Kmotrem se stane MICHAL PROKOP, který si s Blues Bandem také pohostinsky zazpívá.

Na jednom z večerních hlavních koncertů vystoupí se svým FULL FLAVOR BANDEM také MAREK HLAVICA, kterého návštěvníci znají jako dlouholetého moderátora Blues Alive. „Letos chceme připomenout, že je také vynikajícím zpěvákem, který v minulosti vystupoval na festivalu s kapelami Tucet a Žáha. Jeho současný repertoár vychází z alba Solitaire, které Hlavica na loňském ročníku Blues Alive pokřtil,” říká Ondřej Bezr.

Hned tři křty čekají návštěvníky na sobotním tematickém odpoledni. Harmonikář CHARLIE SLAVÍK natočil nedávno v americkém Nashvillu album s muzikanty z kapely Robbena Forda. Pokřtí ho nyní na Blues Alive, hostem jeho kapely bude vynikající v Praze žijící americký kytarista a producent STEVE WALSH.

Druhý křest připravuje kapela BAND OF HEYSEK. „Ta natočila při své loňské návštěvě USA přímo v centru žánru zvaného hill country blues dvě alba s místními hudebníky, dobře známými i z koncertování na Blues Alive,” líčí Ondřej Bezr. Deska s R. L. Boycem nese název Juke My Joint a vyšla již před několika měsíci. Druhé album je načasováno právě k vystoupení na Blues Alive a Band Of Heysek ho natočili s kytaristou Kennym Brownem.

A do třetice pokřtí během tematického odpoledne EP nových písniček NOVEMBER 2ND, kapela, která mnohokrát koncertovala i nahrávala v USA a vůbec poprvé hrála již na IV. ročníku Blues Alive v roce 1999.

Ke stálým hostům festivalu patří i protagonisté pátečního koncertu v H-clubu. Bluesoví písničkáři JIŘÍ MÍŽA, MÍRA KAŠPAR a JAKUB KOŘÍNEK vesměs prošli v minulosti soutěží Blues Aperitiv, ale posléze se etablovali ať už jako sólisté nebo leadeři vlastních kapel. „Každý z nich představuje originální tvůrčí osobnost české bluesové scény,” zdůrazňuje Ondřej Bezr.

Na speciálním pátečním koncertě v Klášterním kostele vystoupí dnes už světově proslulý český hráč na elektrické varhany ONDŘEJ PIVEC se zatím utajeným hostem. „Pivec se svým Organic Quartetem na Blues Alive koncertoval v roce 2008, poté se přestěhoval do USA, kde načerpal mnoho zkušeností nejen hraním v klubech, ale také doprovázením gospelů v afroamerických baptistických kostelích,” říká Ondřej Bezr. V posledních letech je členem doprovodné skupiny fenomenálního zpěváka Gregoryho Portera, a coby člen této kapely je také jedním z mála českých držitelů ceny Grammy.

Ze zahraničního programu čekají na diváky v Domě kultury legendy jako například přední představitel chicagského blues, vynikající slidekytarista LIL’ ED WILLIAMS, kytarista a zpěvák z Chicaga, někdejší člen doprovodné kapely Muddyho Waterse JOHN PRIMER, funkový, jazzový a rhythm & bluesový saxofonista PEE WEE ELLIS se svojí formací nebo slavný pianista a varhaník BRUCE KATZ s kapelou a harmonikářem GILESEM ROBSONEM. K dalším zahraničním hostům patří rakouský bluesový písničkář HANS THEESSINK, fenomenální maďarský harmonikář MÁTYÁS PRIBOJSZKI s big bandem nebo jako objevy americký bluesový písničkář JONTAVIOUS WILLIS a chicagský kytarista a zpěvák COREY DENNISON.

V tuto chvíli je vyprodaná permanentkami snížená kapacita Domu kultury v Šumperku. Dle momentální situace s povoleným počtem návštěvníků hromadných akcí přidají či nepřidají pořadatelé do prodeje permanentky a jednodenní vstupenky na jednotlivé hlavní večerní koncerty.

Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz a festivalovém profilu na Facebooku.

Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 25 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo vloni, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation, zastřešující organizace svého žánru, nejvýznamnější ocenění, které může nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali v americkém Memphisu. Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy. Soustřeďuje se nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí v druhém plánu. To vše s cílem pro české, ale už i zahraniční posluchače, jichž se do Šumperka o festivalovém víkendu sjíždí stále více, přinést relevantní informaci o aktuálním stavu blues, které je kořenem celé současné populární hudby.

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *