RockShock

Internetový rockový magazin

Barrák Music Hrad – Citron, Lautr, Eufory

10. července 2020, Ostrava, Slezskoostravský hrad

Text: Martin Vaněk
Foto: Pavlína Hovjadská

Letos moc venkovních akcí kvůli známým důvodům nebude, a tak jsem rád za každou možnost nějakou akci vůbec navštívit. V tomto termínu jsme chtěli původně jít na festival na karvinské Lodičky, akce však byla přesunuta, tak jsme jeli na Slezskoostravský hrad, který přes léto obhospodařuje venkovními akcemi zachráněný klub Barrák. Nyní byl na programu koncert kapely Citron, která si přizvala jako hosty Lautr a slovenské Eufory.

A právě slovenská kapela EUFORY celý program úderem šesté hodiny zahajovala. Jednalo se o po všech stránkách profesionální vystoupení, kdy do toho chlapi a krásná bubenice šli na 100 %. A to i navzdory velmi horkému podvečeru a zatím skoro prázdnému areálu. Pár lidí navíc postupem času dorazilo, a tak se jejich nadupaný set dočkal i patřičné divácké odezvy.

Po nezbytné přestavbě pódia vystoupila další v pořadí, ostravská parta LAUTR, která zahrála své i převzaté věci s vlastními texty s patřičným syrovým hardrockovým drajvem. Nad tím vším hřměl mocný hlas zpěváka a kytaristy Jožina Hladkého. Vystoupení tak mělo slušný tah a některé známé skladby jsme si taky s kapelou zanotovali.

Nakonec vystoupila legenda českého metalu, ostravská formace CITRON. No, legenda… Jak se to vezme. Ale vezměme to pěkně popořádku. Už od startu chyběla jedna kytara (Djordje Erić) a bylo to sakra znát, přece jen je jejich muzika stavěna na dvou kytarách. Po zhruba pěti úvodních skladbách se kytarista Pavel Hanus a baskytarista George Rain chopili ‘španělek’ a začali hrát směs skladeb (pouze refrény a pár slok), nemělo to ale ten rockový náboj, který se akustickými kytarami prostě nahradit nedá. V polovině tohoto akustického setu nastoupila Tanja, která odzpívala své skladby i několik citronovských. Hlas má pořád skvělý, ale marné, chyběly tomu ty rockové ‘koule’. Poté zaznělo několik duetů s Láďou a kytaristé se vrátili k elektrikám, aby dokončili celý koncert několika notoricky známými skladbami.

Nějak jsem nepochopil, proč Citron nenajal druhého kytaristu na záskok nebo nesáhl do vlastních řad a baskytarista George se třeba nechopil kytary, na kterou také umí. Té muzice to opravdu chybělo. Skupinu jsem od nástupu nové sestavy už párkrát viděl a její výkony měly občas výkyvy. Dnešní vystoupení na mě působilo jako nucené zlo, povinnost, chyběla tomu ta radost, že se může opět živě hrát. Nebýt Tanji, která to vystoupení svým způsobem zachraňovala (Křížek nebyl ve formě), tak bych řekl, že hrála kapela z okresního přeboru. Tohle by se legendě nemělo stávat a dobře si rozmyslím, jestli na další jejich koncert v dohledné době půjdu. Pro mě ten večer byli jasná extraliga Eufory, kteří je s přehledem převálcovali.


DALŠÍ REPORTÁŽE

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Zhlédnutí: 49

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *