RockShock

Internetový rockový magazin

Gingerhead – Jediný, na čem záleží

GINGERHEAD – Jediný, na čem záleží
Vlastní náklad / 44:44

Ambiciózní pražská pětice Gingerhead existuje už přibližně čtyři roky a první oficiální album Jediný, na čem záleží navazuje na EP Holy Ground z roku 2016. Na novince jsou zásadní dvě věci: oproti dřívějšímu materiálu je celá v češtině, patrný je rovněž příklon k mainstreamovějšímu, chtělo by se napsat popovějšímu zvuku.

Více k prvnímu bodu: pokud mohu soudit z živého koncertu v předloňském roce, kde se v setlistu mísily skladby starší s novějšími, tedy anglické s českými, zdálo se, že v angličtině zněli Gingerhead přece jen o chlup sebevědoměji. Navíc mateřština leckdy obnažuje skutečnost, že texty vlastně nepřinášejí žádná zásadní sdělení a fungují jen coby nutná výplň. A i když jsou řemeslně dobře zpracované, nevyhnou se použití těch nejzprofanovanějších klišé: „křídla archandělů” například zazní už v první skladbě Lásko, v následující Víle zase zpěvačka Eliška někdy protahuje krátké slabiky způsobem, který trochu tahá za uši. Na druhé straně je třeba ocenit, že Gingerhead jdou domácímu publiku naproti.

Což do jisté míry platí i o hudební stránce. Gingerhead se našli ve vodách posluchačsky přívětivého pop-rocku, album zní uhlazeně a nekonfliktně. Ostřejších kytar se prakticky dočkáme až ve druhé půlce desky: svižnější Hvězda poslední může trochu připomínat Paramore, ke kterým se Gingherhead dříve hlásili, Múzy jsou postavené na špinavějších, moderně funkrockových riffech. Plusem je, že kapela umí napsat chytlavé skladby s refrény, které mají potenciál v hlavě zůstat ještě dlouho poté, co album přestane hrát; kromě titulní skladby do takové kategorie patří i pomalejší Výlet a závěrečná Tancuj tam a zase zpátky, která se – jak už název napovídá – nese v tanečnějším duchu. Navrch je evidentní, že Gingerhead jsou bez výjimky výborní instrumentalisté a bezezbytku to platí i o zpěvačce Elišce. I proto se jedná v rámci současné albové nálože v českém pop-rocku o nadprůměrnou záležitost.

minimum 1, maximum 5 Jan Martinek

www.gingerhead.cz

Zhlédnutí: 36

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *